Rakel Dink: Katilleri yönlendirenler aramızda

Rakel Dink, Ogün Samast’ın tahliye edilmesi ile bir kez daha adaletsizliği yaşadıklarını belirterek, “Dink'in ölüm emrini verenlerin aramızda dolaştığını biliyoruz" dedi.

Hrant Dink Vakfı, “Cumhuriyet’in 100 yılında Azınlık Hakları Konferansı” adıyla İstanbul Şişli’de bulunan Anarad Hığutyun Binası Havak Salonu’nda uluslararası konferans düzenledi. İki gün sürecek olan konferansta, “Kavramsal Çerçeve ve Azınlıkların Korunması” ve “Lozan ve Sonrası Azınlıklar” başlığıyla iki gündem tartışılacak.

Konferansın ilk gününde açılış konuşmasını 19 Ocak 2007 tarihinde katledilen Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in eşi Rakel Dink gerçekleştirdi. Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesi ile ilgili konuşan Rakel Dink, "Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi" dedi.

'CİNAYETİN EMRİNİ VERENLER ARAMIZDA'

Yıllardır katillerle aynı havayı soluduklarını dile getiren Rakel Dink, "Dink'in ölüm emrini verenlerin aramızda dolaştığını biliyoruz zaten. Sabahattin Ali'nin, İlhan Erdost'un, Zeki Tekiner'in, Uğur Mumcu'nun, Musa Anter'in katilleriyle aynı havayı soluduğumuzu bilmiyor muyuz? Mesele hiçbir zaman şu ya da bu kişinin 3-5 yıl fazla ya da az ceza alması değildir. İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik. Bu dava adaletin yerini bulması, ülkenin demokratikleşmesi için olmazsa olmazdır dedik. Yargıtay ilk kez saçmalamış gibi yapamıyoruz, Dink'in kalemini kıran aynı Yargıtay değilmiş gibi yapamıyoruz” diye konuştu.