TJA’nın ‘okuma etkinlikleri’ devam ediyor

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun demokratik çözümü amacıyla başlattığı etkinliklerine devam ediyor. Bu kapsamda, birçok kentte okuma atölyeleri düzenleniyor.

Wan'da, TJA öncülüğünde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) il binası bahçesinde gerçekleştirilen okuma etkinliğine çok sayıda kişi katıldı. 

Etkinlik öncesinde bahçedeki ağaçlara mor renkli kurdeleler takıldı ve "Özgürlük kendini yönetmekle başlar", "Tecride son", "Başarı için yürekli çıkışlar gereklidir" ve "Özlenen yaşam mucizelerle değil, devrimle olur" gibi dövizler asıldı.

DEM Parti Wan Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, etkinlikte yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan'a yönelik "mutlak iletişimsizlik" halinin devam ettiğine dikkat çekti. 

Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, "Her alanda Sayın Abdullah Öcalan’ın fikirlerini savunarak, özgürlüğünü sağlamak için hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Sayın Öcalan’ın fikirleri dört parça Kürdistan ve dünyada karşılık buldu. Bizler de onun fikirlerini bugün hep birlikte okuyup tartışıyoruz" dedi.

Etkinlikte, Abdullah Öcalan’ın "İnsan yaşamı, hakikat algısı, gelişkin olanlar için tam bir mucizedir" başlıklı yazısı okundu. 

Katılımcılar, sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana zindanan" ve "Jin, jiyan, azadî" sloganları attı.

AMED'DE 'HAKİKAT OKUMALARI ATÖLYESİ'

Amed’in Sûr ilçesinde bulunan İskender Paşa Konağı'nda "Hakikat Okumaları Atölyesi" düzenlendi. Atölyeye, DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Berivan Bahçeci ve çok sayıda kişi katıldı.

TJA aktivisti Nesibe Uygun, atölyede yaptığı konuşmada, "Şimdi yaşamın her alanında mücadele yürütüyoruz. Abdullah Öcalan şahsında mücadeleyi ve yaşamı tanıdık. Bu sayede bugün kadın yaşamın her alanında görünür oldu. ‘Jin, jiyan, azadî’ felsefesi gelişti. Sayın Abdullah Öcalan tecrit edilerek kadın ve toplumla bağı koparılmaya çalışılıyor" dedi.

TJA aktivisti Saliha Zorlu ise, tecridi kaldırmanın en önemli yöntemlerinden birinin Abdullah Öcalan'ın eserlerini okumak olduğunu belirterek, "Dili yasaklanmış bir halkın uyandığını görüyoruz. Kürt halk önderi nasıl yaşamalı perspektifi ile bize bir külliyat yarattı" dedi.

Atölyede Abdullah Öcalan'ın yazılarından derlemeler okundu. Etkinlik, "Jin, jiyan, azadî" ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganları ile sona erdi.

ÊLIH

Êlih'te Petrol İş Sendikası'nda düzenlenen okuma etkinliği büyük ilgi gördü. Etkinlik salonuna "Özgürlüğe ses ver, bilgeden okumalar" pankartı asıldı. Etkinlikte İmralı'daki tecride dikkat çekilerek, Abdullah Öcalan'ın yazılarından derlemeler okundu.