Tutsakların Kürtçe radyo ve mektupları gasp edildi

Afyonkarahisar T Tipi Cezaevi'ndeki tutsaklar, "Kürtçe dinlediğimiz için radyomuza el koydular. Kürtçe mektuplarımıza el konuluyor. Kimse bizim irademizi kıramaz" dedi.

Şirnex'ın Cizîr (Cizre) ilçesinde 2015 yılındaki soykırım saldırıları sırasında gözaltına alındıktan sonra “örgüt üyesi olmak" ve “ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" iddialarıyla tutuklanan Celal İnedi, 9 yıldır cezaevinde. Afyonkarahisar Bulbadin T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan İnedi, ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde yaşadıkları hak ihlallerini anlattı.

TEK KİŞİLİK HÜCRELER VE KÜRTÇE DÜŞMANLIĞI

Açlık grevine giren tutsakların tek kişilik hücrelere konulduğunu aktaran İnedi, "Burada çok fazla sorun var. Herhangi bir aktiviteye izin vermiyorlar. Ağır tecrit altındayız. Amaç irademizi kırmak ve arkadaşlarımızla iletişimimizi koparmaktır" dedi.

İnedi, şu ihlalleri sıraladı: "Birkaç gün önce radyomuza, ‘Kürtçe şarkı dinliyorsunuz, Kürtçe şarkıları açmayın’ diyerek el konuldu. Bu durumdan şikayetçi olduk. Bu dilimize yapılan bir saldırıdır. Bize 'Kürtçe şarkı ve Kürtçe haber dinlemeyin' diyorlar. Yemekler bazı günler kötü oluyor. Çok sayıda hasta tutuklu var. Yanımızda bulunan Azad ve Cevat arkadaşlar hasta. Ayrıca bazı arkadaşlarımızın cezası bitmesine rağmen bırakılmıyor. Cevat'ın 2 yıldır cezası uzatılıyor. Cezaları uzatma nedenleri de 'aktivitelere katılmama” olarak gösteriliyor. Ancak hiçbir aktivite yok. Futboldan başka bir aktivite yok. Hasta tutukluları tedavi etmiyorlar. Hastaneye götürdüklerinde ‘ağzını aç’ diyerek ağız içi aramayı dayatıyorlar. Gönderdiğimiz ve bize gelen Kürtçe mektuplara el konuluyor. Yine gerekçe olarak 'tercüman yok, o yüzden vermiyoruz’ iddiasında bulunuyorlar.”

 İnedi, yaşadıkları sorunların Kürt sorununun çözümsüzlüğüyle bağlantılı olduğunu vurgulayarak, "Tecrit kalkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kürt sorunu çözülene kadar da durmayacağız. Kimse bizim irademizi kıramaz. Kürtler özgürleşmeden Türkiye halkı özgür olmayacaktır" dedi.