Wan Barosu’na 'İmralı tecridi' başvurusu

ÖHD, İmralı tecridine dair Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuruya dair herhangi bir yanıt verilmemesi üzerine Wan Barosu’na başvurdu.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile diğer tutsaklar Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ile Hamili Yıldırım’dan 39 aydır haber alınamıyor. İmralı’daki mutlak tercide ilişkin bin 300 avukatın Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuruya dair herhangi bir yanıt verilmemesi üzerine Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Wan Şubesi üyesi 74 avukat, Wan Barosu’na başvurdu.

ÖHD Wan Şubesi Eşbaşkanı Mehtap Işık, "Müvekkilimiz Sayın Öcalan’la görüşmek için Ocak ayında 35 barodan oluşan bin 300 avukat Adalet Bakanlığına başvuruda bulunduk. Başvuru süresi üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bakanlık bir dönüş yapmadı. Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve müvekkilimizle görüşme yapmak için Wan Barosu’na başvuruda bulunuyoruz” dedi.

“Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” kampanyası kapsamında cezaevlerinde sürdürülen eyleme dikkat çeken Işık, “İmralı’da başlayan tecrit bütün cezaevlerine yayıldı. Cezaevlerinde ne olup bitiyor bilmiyoruz” dedi.