İran’da direnen kadınlara destek eylemi

İran’da Jîna Emînî’nin katledilmesine tepki göstermek amacıyla bir araya gelen Demir Leblebi grubu, “İran’da başörtüsünü yakan kadınlara saçımız keserek selam yolluyoruz” diyerek saçlarını kesti.

Üniversiteli kadınlardan oluşan Demir Leblebi grubu, İran’da “ahlak polisi” tarafından katledilen Jîna Emînî için açıklama yaptı. İstanbul'un İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, “İran’da direnen kadınlara selam olsun” yazılı döviz taşıyarak saçlarını kesti.

Öğrenciler adına konuşan Yasemin Aladağ, dünyanın her yerinde kadınların erkek egemen zihniyete karşı direndiğini söyleyerek, “İran’da başörtüsüne karşı başörtüsünü yakan kadınlara saçımız keserek selam yolluyoruz. Bugün her yerde İran’da erkeklere karşı bir direniş var” ifadelerini kullandı.

‘BİZ DE AKP’YE KARŞI DİRENİYORUZ’

Aladağ, Özgecan Arslan’ın katledilişini ve Gülistan Doku’nun kayıp oluşunu hatırlatarak, “Biz de AKP’ye karşı direniyoruz. AKP’yi bu topraklarda Özgecan Arslan’ın katletmesi ve Gülistan Doku’nun kaybedilmesinden biliyoruz” dedi.

‘YAŞAMAK DİRENMENİN KENDİSİ’

Aladağ son olarak, “Bugün bizler üniversiteli kadınlar olarak saçımızı keserek tüm dünyada olan isyanı büyütüyoruz. Biz direniyoruz, çünkü artık yaşamak direnmenin kendisi olmuştur”  diyerek tepkisini dile getirdi.