İranlı kadınlar Jîna için eylemdeydi

İran'da ahlak polisi tarafından katledilen Jîna Emînî için İstanbul ve İzmir’de bir araya gelen İranlı kadınlar, “Teslim olmayacağız” mesajı verdi. Türk polisi, İstanbul’da eylem yapan 20 kadını gözaltına alındı.

İran'da ahlak polisi tarafından saçının bir kısmı göründüğü bahanesiyle işkence ederek katledilen Jîna (Mehsa) Emînî için protesto eylemleri sürüyor. 

İSTANBUL’DA 20 KADIN GÖZALTINA ALINDI

İstanbul’da yaşayan İranlı kadınlar, Jîna için Taksim'de eylem yapmak istedi. Taksim Meydanı’nda bir araya gelen onlarca kişi, polis saldırısıyla karşılaştı. Tüm engellemelere rağmen İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe geçen kadınlar, polis tarafından abluka altına alındı. Ablukaya rağmen İstiklal Caddesi’ne yürüyüş gerçekleştiren çok sayıda kişi Mahsa Amini’nin fotoğraflarını ve isminin yazıldığı dövizleri taşıyarak Farsçada “Kadınlara özgürlük, zorla kapanmaya hayır, Mehsa Emînî biziz” anlamına gelen sloganlar attı.  

Sık polis saldırısıyla karşılaşan İranlılar, oturum izinlerinin iptal edilmesiyle tehdit edildi. Tüm saldırılara rağmen yürüyüşe devam eden 20’ye yakın kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri ve nereye götürüldükleri öğrenilemedi.

‘HEPİMİZ MEHSA’YIZ’

Yürüyüş esnasında polisin saldırısına tepki gösteren İranlı bir kadın, “Bizim değerlerimiz var ve teslim olmak istemiyoruz. Hepimizin evinde bir tane Mehsa var. Herkes bunu katliamı yaşayabilir. Bu herkesin başına gelebilirdi. Teslim olmayın. Hepimizin sevdiği insanlar var. Teslim olmayacağız. Annemiz, ablamız, kardeşimiz hepimiz bir Mehsa’yız. Şu an kız kardeşlerimiz itiraz ettiği için öldürülüyor. Hayatlarında kendi hakları için savaşıyorlar ve sadece özgürlük istiyorlar. Başımızın zorla kapatılmasını istemiyoruz” dedi.

Kadınlar yapılan yürüyüşün ardından dağıldı.

İZMİR

İzmir'de yaşayan İran’lı kadınlar da, Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yaptı. Eyleme İranlı kadınların yanı sıra HDP Milletvekili Musa Piroğlu ile HDP İzmir il yöneticileri ve kadın örgütleri de katıldı. Jîna Emînî fotoğrafları, “İranlı kadınlar yalnız değildir, yaşasın enternasyonal kadın mücadelemiz” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” yazılı dövizler taşınan açıklamada, sık sık “Jin jiyan azadî”, “Zeng zendegi azadi” ve  “Yaşasın kadın dayanışmamız” sloganları atıldı.

İranlı kadınlar şu açıklamada bulundu: “Bizden sadece Müslüman olup istediklerini yapmamızı istiyorlar. 7 yaşından itibaren hicap giyme zorunluluğu var. Eğer hicap giymesen okula bile gidemezsin. Sadece okumak için 7 yaşındaki kızlar hicap giymek zorunda kalıyor. Bizler büyüdükçe temel hak ve özgürlüklerimiz izinlere bağlı oluyor. İran’da kadının özgürce evlenme ya da yurt dışına çıkmaya hakkı yok. Her yerde ahlak polisleri geziyor. Başınızda hicap olduğunda biraz saçlar görününce Ahlak Polisleri, ‘Hicap takmadın’ deyip saldırabiliyor. Hicap giyilmediği için insanlar tutuklanıyor. Tutuklanmakla kalmayıp küfür edebiliyor. Daha kötüsü insanları öldürebiliyorlar ve nitekim öldürdüler” dedi.

'İRAN'I ÖZGÜRLEŞTİRMEK İSTİYORUZ'

Herkesin inancını özgürce yaşayabilmesini istediklerini söyleyen İranlı kadınlar, “Biz İslam Cumhuriyeti'ne hayır diyoruz. 43 yıldır en küçük eylemde insanları öldürüyorlar. Biz o rejimi İran’dan çıkarıp özgürleşmek istiyoruz. Herkes özgürce kendi dinini yaşayabilmeli. Kimse kimseye zorla dini dayatamaz. Yanlış anlaşılmasın, biz kimsenin dinine karşı değiliz. Ancak herkes inancını özgürce yaşayabilmeli” diye belirtti.

BASKICI REJİMLER KADIN DÜŞMANI

Daha sonra söz alan HDP'li Piroğlu ise, bu katliamın bir kere daha bütün baskıcı rejimlerin kendilerini kadın düşmanlığı üzerinden var ettiğini gösterdiğini söyledi. Piroğlu, “Bütün baskıcı rejimler Ortadoğu da Kürt ve kadınsa her çeşit saldırıyı meşru görüyor. Mehsa Emînî’ye yapılan saldırı, Êzidî kadınlarını köle pazarlarında satan IŞİD çetelerinden bir farkı yoktur" dedi.

MUMLAR YAKILDI

Açıklamanın ardından meydana Amini anısına karanfil bırakılarak mumlar yakıldı. Polisin, anıt önünde mum yakmanın yasak olduğu söyleyerek eylemcilere saldırması gerginliğe neden oldu. Kadınlar yaşananlara Cumhuriyet Meydanı'nda slogan atarak tepki gösterdi.