İzmir’de Deniz Poyraz anıldı

HDP üyesi Deniz Poyraz İzmir’de katledilişinin birinci yıldönümünde birçok kadın hareketi tarafından anıldı.

Özgür Kadın Hareketli (TJA) ve Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, Deniz Poyraz'ı katledilişinin birinci yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı'nda açıklama yaptı.

Açıklama sırasında "Zaman Denizler olmak zamanıdır" dövizlerinin taşındı.

Anmada sık sık "Deniz Poyraz isyanımızdır" ve "Jin, jiyan, azadi" sloganları atıldı.

Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz ve ailesinin yanı sıra HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve çok sayıda anmaya katıldı.

Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir adına konuşan Didar Gül, "Bulunduğumuz her yerde Deniz'in sözünü söylemeye, adalet istemeye devam edeceğiz. Bir değil bin yıl geçse de bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise şu ifadeleri kullandı: "Yoldaşımızı aramızdan alan karanlık tek başına değildi. Onu besleyen, büyüten, partimize yönlendiren ve arkasından 'adın ne abicim' diyen koca bir karanlık vardı. Onur Gencer'in tek başına ceza alması yetmez. Onu besleyen, partimize yönlendiren herkes suçludur. Bir yıldır adalet arıyoruz. Ama ne yazık ki katil mahkeme salonuna gelip Deniz'in ailesine, bizlere hakaret etme cesaretini buluyor. Bizi katliamlarla, baskılarla yıldıramazsanız. Kadın, özgürlük, demokrasi, eşitlik mücadelesine baş koyduk. Bu katliamcı zihniyetten hesap sorana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Sizin karşınızda korkacak, geri adım atacak ne HDP ne kadınlar ne de Kürtler var. Denize sözümüz bu ülkeye kardeşlik, barış gelecek. Ne olursa olsun demokratik Türkiye’yi getireceğiz. Deniz'in ışığı karanlığı aydınlatacak.”

Bu konuşmalardan sonra kadınlar denize karanfiller bırakarak, açıklamayı sonlandırdı.

Bu sırada konuşan anne Fehime Poyraz, "Deniz'im senin gibi binlerce kadın yoldaşın var" dedi.