Almanya’da geliyorum diyen vahşi cinayet-YENİLENDİ

Almanya’da 2 Mayıs günü üç çocuk annesi bir Kürt kadını, ayrıldığı eşi tarafından vahşice katledildi. Evden uzaklaştırılan katilin, polis gittikten bir saat sonra cinayeti işlediği belirtildi.

Almanya’da son yıllarda bir çok Kürt kadını, eşleri veya yakınları tarafından katledildi.

Sadece Mayıs ayı başından bu yana iki kadın erkek şiddetinin kurbanı oldu.

2 Mayıs günü Alsfeld’de Rojavalı 3 çocuk annesi Şadiya Ahmed (36) şiddet gördüğü için ayrıldığı eşi tarafından vahşice katledildi.

Şadiya Ahmed’in şiddetle geçen evliliği ve maruz kaldığı tehditler, cinayetin göz göre göre geldiğini gösteriyor.

Yeni Özgür Politika gazetesi de bu cinayete götüren kronolojiye dikkat çekti.

Habere göre Ahmed, 2015 yılında Rojava’nın Dirbêsiyê kentine bağlı Masoq köyünden Almanya’ya göç etmiş ve Hamburg’a yerleşmiş. Yaşadığı şiddet nedeniyle eşinden ayrılan Şadiya, üç çocuğuyla birlikte Alsfeld kentinde yaşayan ablasının yanına yerleşmiş. Ablası Feyruz Ahmed, üç çocuk annesi Şadiya’nın birçok kez eşinin şiddetine maruz kaldığını ve göz göre göre katledildiğini belirtti.

Katil eş Abdul Aziz İbrahim (Semîr), Ekim 2019’da Girê Spî’de Türk devletinin saldırılarında hayatını kaybeden Şadiya’nın kızkardeşi Amara Jiyanda’yı bahane ederek, Alsfeld’e gelmiş. Aile bireylerini araya koyarak tekrar Şadiya ile bir araya gelen katil eş, Mart 2020’ye kadar onunla yaşamaya devam etmiş. Ancak şiddete devam edince Şadiya, tekrar ayrılmaya karar vermiş. Bir kaç kez polise de durumu bildirmiş. En son bir ay önce İbrahim hakkında evden uzaklaştırma kararı verilmiş.

Nürnberg’de ailesinin yanına yerleşen ve aralıklarla çocuklarını görmek için Alsfeld’e giden İbrahim’in 2 Mayıs Cumartesi günü haber vermeden eve geldiği ve Şadiya’ya şiddet uygulamaya başladığı belirtiliyor. Komşuların şikayeti üzerine eve gelen polis, saldırganı uzaklaştırmış. Polis gittikten bir saat sonra tekrar evde dönen saldırgan bu kez Şadiya’yı kafasına vurduğu çekiçle vahşice katletmiş.

Bu vahşet, 6, 8 ve 10 yaşlarındaki çocuklar evdeyken işlendi. Katil eş, Şadiya’yı katlettikten sonra çocukları kaçırmaya çalışırken polis tarafından yakalanmıştı. Polisteki ifadesinde cinayeti “kaderi gelmişti” diyerek savunduğu belirtiliyor. Cinayete ilişkin Giessen savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Polisin ihmali olup olmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.