AvEG-KON: Şengal halkının yanındayız

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-KON, KDP ile Irak merkezi hükümeti arasında Şengal'e ilişkin yapılan anlaşmaya tepki göstererek, Şengal halkının yanında oldukları mesajını verdi.

Yazılı bir açıklama yapan AvEG-KON, Ağustos 2014'te Şengal'e yönelik DAİŞ çetelerinin soykırım saldırıları, KDP güçlerinin Êzidîleri barbar çetelere karşı savunmasız bırakması ve HGP güçlerinin müdahale ederek Êzidîleri ve Şengal'i kurtarmasını hatırlattı.

Şengal'in özgürleşmesi ardından HPG'nin 23 Mart 2018'de kentten tamamen çekildiği yönündeki açıklamasını da hatırlatan AvEG-KON, şöyle devam etti:

"Ancak; Türk devleti için sorun HPG’nin varlığı değil, ortaya çıkan Kürt iradesi ve özyönetim biçimidir. 9 Ekim tarihinde KDP ile Irak merkezi hükümeti arasında yapılan anlaşma ile Şengal bölgesi Irak hükümetinin denetimine bırakılmak isteniyor. Bu anlaşmaya göre Irak ordusu Doğu Suriye ve Şengal bölgesi arasına konumlanacaktır.

Bu anlaşma ile, Doğu Suriye ile Şengal arasında bulunan tüm sınırın Irak güçlerinin kontrolü altına girmesi amaçlanıyor. İşgalci TC devleti de anlaşmanın gizli gücü olarak yer almaktadır. Bu açıdan bu anlaşmayla adeta 73. Fermanla teslim alamadıkları özgür Êzidî topluluklarını birçok güçle ortaklaşarak soykırımdan geçirme istekleri netleşmiş olmaktadır.

Bu anlaşma DAİŞ saldırılarından daha tehlikeli olmakla beraber, üzerinde oldukça iyi çalışılmış ve olası direnişlerin boyutu hesaplanarak planlanmış bir anlaşmadır. DAİŞ’in yapamadıklarını Irak hükümeti, KDP ve Türk devleti Şengal Anlaşması ile Êzidîlere yapmak istiyor. Êzidî halkının iradesini yok etmek, Êzidîlerin savunma gücünü ortadan kaldırmak hedeflenmiştir. Irak ordusu Şengal ve çevresine 10 bin asker konuşlandırması Şengal’i işgal etmek istediğinin apaçık göstergesidir.

Bu karara karşı başta Êzidi halkımız olmak üzere Avrupa da yaşayan bütün devrimci demokrat güçlere çağrımız bulundukları her alanda Êzidi halkı üzerinden yürütülmek istenilen bu kirli işgal politikasına karşı ses olmaktır.

Biz AvEG-KON olarak, Êzidi halkımızın özgürlüğünün, çetevari bir biçimde gasp edilmesini amaçlayan karara karşı, bulunduğumuz her alanda bu karşı çıkacağız."