Gerilla Canfeda: Yoldaşlığı ve kadın özgürlüğünü tanıdım

Gerilla yaşamında kadın özgürlüğünü, yoldaşlığı ve bireyciliğin dışında bir yaşamı tanıdığını söyleyen gerilla Destina Canfeda Gever, zindan direnişlerin de kendisini çok etkilediğini belirtti.

Rojava devriminin en sıcak yaşandığı dönem olan 2014 yılında YRK saflarına katılan gerilla Destina Canfeda Gever, gerilla yaşamını ve katılım sebeplerine ilişkin konuştu. Gerillaya katıldığı dönemde Arin Mirkan'ın fedai eylem gerçekleştirdiği dönem olduğunu hatırlatan gerilla Canfeda Gever, "O dönem hem büyük bir direniş hem de büyük şehadetler yaşanıyordu. Bunun dışında Kürdistan’da kadın üzerindeki baskılar, kadının emeğinin görülmemesi bir genç olarak bende de çelişkiler yaratıyordu. Bir Kürt genci olarak bu yaşananlara kulak tıkayamazdım. Bu nedenle katılım kararı aldım" diye konuştu.

Gerillaya çocukluk arkadaşıyla katılan Destina Canfeda Gever, devamla şunları dile getirdi: "Katılım kararı aldığımda tek başıma katılmak istemedim. Çocukluk arkadaşıma yapabileceğim en büyük desteğin onu gerilla yaşamı ile buluşturmak olduğunu biliyordum. Bu nedenle kendisine bu yönlü bir düşüncem olduğunu ve kendisi ile katılmak istediğimi belirttim. Tabi o da hiç düşünmeden gerillaya katılmak istediğini belirtti ve beraber katıldık."

'ZİNDAN DİRENİŞİ BENİ ÇOK ETKİLEDİ'

"Katıldıktan sonra Önderlik hareketini daha yakından tanıma şansım oldu" diyen Gever, "Savaşın ne olduğu, nasıl savaşılması gerektiği, kadına dönük erkek egemen zihniyetin boyutu, kadının özgürleştirilmesinin nasıl olacağı, yine nasıl bir tarihe sahip olduğumuzu daha yakından görme ve tanıma şansım oldu. Önderlik hareketi içerisinde birçok direniş olmuştur. Fakat zindan direnişi beni çok fazla etkilemiştir. Özellikle de Şehit Sara’nın direnişi, zindandaki duruşu ilgimi çok çekiyordu.

Önderlik hareketi içinde çok güçlü bir yoldaşlık var. Gerçekten sistemde hiçbir kadın ya da erkek böyle bir yoldaşlık yapamaz. Sistemde maddi ilişkiler, bireycilik ön plandayken, hareket içinde bunları hiç düşünmeden yoldaşın için canını feda edebilirsin. Tabii birey olarak bunların benim üzerimde de büyük etkisi oldu. YRK saflarına katılmak istedim. Kişi olarak Rojhilat kültürü dikkatimi çok çekiyordu. Yine İran rejiminin kadın üzerindeki baskısına karşı savaşmak istiyordum. YRK gerillalarını tanıdığımda onlara katılmak istedim" diye konuştum.

GENÇLERE ÇAĞRI: BU YAŞAMA KATILIN

Son olarak İranlı ve Rojhilatlı gençlere katılım çağrısında bulunan Gerilla Destina Canfeda Gever, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: "Rojhilatlı ve İranlı gençlere sesleniyorum. Buradaki yaşamı sayfalarca dile getirsem yine de yetmez. Gelip bizzat yaşamak, görmek gerekir. Bu yüzden buralarda bulunan tüm gençlere diyorum ki, siz de gelip bu yaşamı yaşayın, görün. Bu yüzden gençlerin Önderlik hareketine katılmalarını istiyorum. Yaşamak gerekir. Gelip görmek gerekir. Ancak böyle anlaşılabilir. Bu nedenle genç kadın ve erkeklerin gelip bu yaşama katılmasını istiyorum."