HDP Kadın Meclisi: Êzidîler örgütlenerek ayakta kaldı

Êzidîlere soykırımın yıl dönümünde açıklama yapan HDP Kadın Meclisi, saldırıların Türk devletinin çetelerince sürdürüldüğüne dikkat çekti. Meclis, "3 Ağustos Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü ilan edilsin" dedi.

HDP Kadın Meclisi, Şengal katliamının yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.
"Bugün, IŞİD çetelerinin, Şengal’e saldırısı sonucu binlerce Êzidî’yi soykırıma maruz bırakmasının 6’ncı yıl dönümü" diye başlayan açıklamada, "3 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD çetelerinin, Şengal’e saldırısı sonucu binlerce Êzidî, soykırıma uğramış, o gün 6000 kadın ve çocuk esir alınmış, 400 bin Êzidî zorla göçertilmiştir" denildi.

'SALDIRILAR TÜRKİYE'NİN ÇETELERİ TARAFINDAN SÜRÜYOR'

Esir alınan kadın ve çocukların cinsel işkence uğradığı, köle pazarlarında para karşılığında zorla din değiştirmeye maruz bırakıldığının vurgulandığı açıklamada, "IŞİD çetelerinin özellikle Êzidî kadınlara uyguladığı bu yöntemler, Êzidî kadınları şahsında kadın iradesini teslim alma ve biat ettirme politikasının bir devamıdır" diye kaydedildi.
Açıklamada, saldırıların bugün Kuzey ve Doğu Suriye’de, AKP-MHP iktidarının desteklediği çeteler tarafından devam ettiğine dikkat çekilirken, şunlar da ifade edildi:
"11-12 Mart 2017 tarihinde Almanya’da Uluslararası Êzidî Kadın Konferansında, IŞİD çeteleri tarafından alıkonulan Êzidî kadınların özgürleştirilmesi için uluslararası düzeyde etkili bir mücadelenin elzem olduğu vurgulanmış ve bu çerçevede 3 Ağustos tarihinin 'Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü' olarak ele alınması kararlaştırılmıştır. Kadınlara yönelik cins kırımının tekrarlanmaması için mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini belirtiyoruz. 3 Ağustos günü, 'Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü' ilan edilmesi için çağrımızı tekrarlıyoruz.

'ÖRGÜTLENDİLER, TÜM KADINLARA ÖRNEK OLDULAR'

Tarih boyunca 73’üncü kez soykırıma uğrayan Êzidî halkı, bugün Şengal Dağı’nda kolektif iradelerini ortaya koyarak Halk ve Kadın Meclislerini oluşturmuşlardır. Êzidî kadınlar, kendi savunmalarını örgütleyerek, soykırım ve saldırı riski altında olan tüm dünya halklarına ve ezilen tüm kadınlara da örnek oldular. Biz kadınlar, yaşadıkları onca zulüm ve işkenceye rağmen dimdik ayakta kalmış Êzidî kadınların bu direniş ve mücadelesini bir kez daha selamlıyoruz. Onların mücadelesi, bizim de mücadelemizdir."