KJAR’dan 'Kadın Devrimini Savunma Zamanı' kampanyası

Rojhilat ve İran’daki eylemleri “özgürlük devriminin ilanı’ olarak tanımlayan KJAR, “Kadın Devrimini Savunma Zamanı” kampanyası başlattı.

Rojhilatê Kurdistan Kadın Topluluğu’nun (Civaka Jinên Rojhelatî Kurdistan-KJAR), Jîna Emînî'nin İran’da “ahlak polisleri” tarafından katledilmesinin ardından başlayan ve dünyanın birçok yerine yayılan eylemlere ilişkin açıklama yaptı. Eylemleri “özgürlük devriminin ilanı” olarak tanımlayan KJAR,  “Kadın Devrimini Savunma Zamanı (Dema parastina şoreşa jinê ye) kampanyası başlattı.

‘JÎNA HALKLARIN BİRLİĞİ HALİNE GELDİ’

Kadınların 21’inci yüzyılda verdikleri mücadeleyle insanlığın özgürlüğünü güvence altına aldıkları belirtilen açıklamada, kadınların işgalci rejime karşı yıllardır duyduğu öfke ve nefretin bugün özgürlük çığlığı haline geldiği vurgulandı. Bugün başkaldırıların “Jin jiyan azadî” sloganı etrafında şekillendiğine değinilen açıklamada, “Jîna, ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla halkların birliği, sembolü ve mücadeleyi büyütme nedeni haline geldi. Kadınlar, mücadeleleriyle kadınsız yaşamın olmayacağını gösterdi. Jîna Mahsa Amînî’ye sahip çıkmak Rojhilatê Kurdistan ve İran’ın tamamında yeni bir aşamaya geçildi” denildi. 

İşgalci rejimin kadını her anlamda köleleştirmek istediğine yer verilen açıklamada, “Sistematik olarak kadın varlığını hedef aldı. Kadın şahsında toplumu teslim almak istedi. Ancak kadınlar ve özgürlük isteyen halklar her anlamda mücadele ederek, büyük bedeller verdiler. Tecavüzcü sisteme teslim olmadılar. Özgürlük ruhunu korumuşlardır. Bugün bu ruh halkların devrimi oldu” diye belirtti. 

‘HALKLARIN HAYALİ GERÇEKLEŞİYOR’

Halkların devriminin kadın şahsında yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, “Öncülük cesareti gösteriyorlar. Halkların özgürlüğü kadının özgürlüğü ile bağlanıyor. Kadın özgürlüğü tüm sorunların çözüm anahtarıdır. Bugün halkların birlikteliği, erkeklerin alanlara çıkması bir zihniyet değişiminin göstergesidir. Tüm halkların inanç, sınıf, ulusu ile bir arada yaşayacağı bir paradigmanın kurulmasıdır. Bu da Demokratik Konfederalizmi uygulamadır. Kadın Devrimi şahsında halkların bu hayali gerçekleşiyor” ifadeleri kullanıldı.

‘KADIN DEVRİMİNE SAHİP ÇIKMA ZAMANI’

“Kürt kadınların öncülük ettiği Rojava Devrimi ve Suriye’deki özgürlük paradigması, dünyadaki tüm kadınlara ilham verdi” denilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Rojhilatê Kurdistan ve İran kadınları da bu paradigmadan ilham aldılar. Amini şahsında kadın devrimi dediğimiz tüm ülkelerdeki özgürlük ateşinin kıvılcımı büyüdü. Bu yüzden ‘Kadın Devrimine Sahip Çıkma Zamanı’ diyoruz. Kadının varlığını, kimliğini ve özgürlüğünü korumanın zamanı geldi. Her alanda kendimizi güçlendirelim, mücadeleyi yükseltelim ve devrimimize sahip çıkalım. Her kadının, toplumun her üyesinin bu devrimde kendini görmesi ve özgürlüğü için savaşması gerekiyor. 

Tüm kadınların sorunları aynı. ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sloganı etrafında mücadeleyi büyütmek gerekiyor. Tek ses olalım. Kadın mücadelesi ve talepleri tüm sınırları ortadan kaldırdı. Erkek zulmüne karşı Kürdistan özgürlüğün çığlık yeridir. Ahwaz, Belûcistan, Loristan, Azerbeycan ve tüm Rojhilatê Kurdistan ile Îran buna yanıt verip tek ses oldular. Vicdan sahibi olan herkesin işgalci sistemi ret etmesi gerekir ve direniş hattına katılması gerekiyor. Tüm kadınlar güçlü bir şekilde örgütlenelim ve mücadeleyi tek çatı altında yükseltelim. Jîna’nın taleplerini tüm kadınların özgürlüğü ile güvence altına alalım. Örgütlenme olmadan hiçbir güç kazanamaz, bu yüzden ne kadar örgütlüysek o kadar varız. 

KAMPANYA BAŞLATILDI 

Önder Apo 50 yıllık mücadelesinde kadınların mücadelesine, örgütlenmesine ve korunmasına her zaman önem vermiştir. Kadın özgürlüğünü tüm özgürlüklerin temeli yaptı. Bu nedenle bugün kadınlar, ‘Jin  jiyan azadî’ sloganıyla kendilerini örgütleyerek Önder Apo’nun fikirleri etrafında halka oldular. Kürdistan’da ve yurt dışında bir kez daha kadınlar yüksek sesle ‘Jin jiyan azadî’ sloganını atarak, İmralı sistemini yıkılacağını haykırdı. Bu temelde örgütlü bir kadın hareketi KJAR olarak, kendimizi kadınları örgütlemek, birleştirmek ve korumaktan sorumlu görüyoruz. Demokratik Konfederalizm sistemini kurarak, kadın direnişini ve mücadelesini kucaklıyoruz. 

Yaşamın tüm alanında kadın dayanışması temelinde örgütlenmeyi yaygınlaştırıp kadınların ve halkların özgürlüğü için mücadele ediyoruz. Bunun için KJAR olarak ‘Kadın Devrimini Savunma Zamanı’ kampanyasını başlatıyoruz. Kadınlar, ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla özgürlük devrimini ilan ettiler ve bedelini canlarıyla ödüyorlar. KJAR olarak kadın devrimini koruma kampanyasını yukarıda belirttiğimiz noktalarla duyurmayı asli görevimiz olarak görüyoruz. Bu temelde mücadeleyi tüm evlere, sokaklara ve meydanlara taşıyacağız. Öte yandan Ortadoğu ve dünyada özgürlük isteyen kadınlara mücadeleyi yükseltmeye, kadın ve halkların devrimine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”