Londra'da kadın örgütleri şiddeti protesto etti

Almanya’nın Hamburg kentinde 1 Mayıs günü, eski eşi tarafından boğazı kesildikten sonra yakılarak katledilmeye çalışılan Meryem Şahin’e yönelik saldırı Londra’da kadın örgütleri tarafından protesto edildi.

Eyleme Yeni Kadın, Enfield Alevi Kültür Merkezi, Sosyalist Kadınlar Birliği, Alxas Kadın Komisyonu, Kürecikliler Derneği Kadın Komisyonu, Cem-Evi ve Avrupa Demokratik Kadın Hareketi üyeleri katılırken, kurumları tarafından protesto edildi. Eylemde “Jin, jiyan, azadi” ve “Kadın katliamına son” yazılı pankartlar ile katledilen kadınların fotoğrafları taşındı.

Eylemde yapılan açıklamada, Covid-19 ile birlikte herkesin evlere kapandığı Avrupa'da kadına yönelik artan katliamlar ve saldırılara karşı ilgili kurumaların harekete geçmesi çağrısı yapıldı. Kadına yönelik katliamlara ve şiddete karşı daha fazla örgütlenme ve öz savunmanın gerekliliği vurgulandı.

Kadın örgütleri eylemin sonunda 6 Mayıs 1972’de Türk devleti tarafından asılarak katledilen, Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, şahsında Mayıs ayında şehit düşen tüm devrim şehitlerini bir dakikalık saygı duruşu ile andı.