YJK-E Jîna Emînî için Almanya'da protestolar organize ediyor

YJK-E, 23-24 Eylül tarihlerinde kadın kırım politikalarına karşı Almanya kentlerinde organize edecekleri eylemleri sahiplenmeye çağırarak, “Jîna, Anush ve Cansu' nun sesi olalım” dedi. Hareket, eylem takvimini de açıkladı.

Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E), İran’da “ahlak polisleri”nce katledilen Jîna Emînî, Azerbaycan askerlerinin tecavüz ve işkenceyle katlettiği Anush Abetyan ve Almanya’da katledilen Cansu Kara için yarın Stuttgart’ta, Cumartesi günü ise Dortmund, Hamburg, Saarbrücken ve Köln’de eylemler organize ediyor.

YJK-E, yaptığı yazılı açıklamayla Kürt kadınları alanlarda sesini yükseltmeye çağırdı.

Açıklama şöyle:

“İran'da Jîna Mahsa Amînî' nin katledilmesi, Anush Abetyan’ın barbarca Azerbaycan askerleri tarafından işkence ve tecavüz edildikten sonra öldürülmesi ve Almanya'nın Aurich kentinde Cansu Kara'nın eşi tarafından öldürülmesi bizlere bir kez daha gösterdi ki, kadın kırımları ataerkil sistemin ve onun koruyucusu devletlerin eliyle gerçekleşmektedir. Kadın cinayetleri politiktir derken aslında ifade etmeye çalıştığımız da budur. Toplumu tahakküm altına almak isterken aslında bunu kadını kullanarak kalıcılaştırmaya çalışıyor. Bir cins olarak kadını savunmasız, itaatkar, başı ezilirse susturulur, politikasıyla köle bir toplum yaratılmaya çalışılıyor. "Bana itaat edersen yaşarsın’ı kabul ettirerek" bir korku dalgası oluşturmaya çalışıyor ve bunu sözde uluslararası antlaşmalarla imza atarak seni koruduğunu, güvencesi altına aldığını lanse ettirerek yapıyor. Ama kendi kadınını yaratamadığı zamanda mezarını kazarak toplumu da böyle dizayn etmek istiyor.

Sistemin son 20 yıldır ortaya çıkardığı iktidarlar, kendi varlığını kadının kamusal alanların dışına çekilmesine ve kadının toplum içindeki yerini ve rolünü belirlemesi üzerinden hesaplayarak, kadının bedenini, iradesini ve özgürlüğünü kısıtlayarak erkeğe sahte iradi güç vermektedir. Dinsel, siyasi norm ve yasaları yeniden ele alarak erkeğin iktidar hırsına hitap etmektedir. 100 yılık bir kadın mücadelesini karşısına alarak kadının üzerinde hakimiyet savaşı yürütmektedir.

Buna karşı kadınlar sistemi çözerek, örgütlenerek mücadeleleriyle alanlarda, sokaklarda, meydanlarda boyun eğmeyeceklerini, öz savunmanın hak olduğunu susmayarak ve savaşarak gözler önüne seriyorlar.

Bizler de Kürt kadınlar olarak her alanda sesimizi yükselterek, bu katliamların karşısında olduğumuzu, kadın cinayetlerinin politik olduğunu bu nedenle de gerçekleştirilen saldırıların hem kamuoyu önünde teşhir etmek hem de suçluların hak ettikleri cezayı alabilmeleri ve adaletin sağlanabilmesi için sokaklara çıkıyoruz.

Almaya’nın birçok şehirlerinde protestolar gerçekleştirildi  ve yapılacak olan protesto eylemlerine tüm kadın kitlemizin sahiplenerek Jîna, Anush ve Cansu' nun sesi olmaları gerektiğini belirtmek istiyoruz.”

Eylem adresleri ve saatleri şöyle:

 

 

Stuttgart

23.09.2022

Saat 16.00

Yer: Königstraße 21

Dortmund

24.09.2022

Saat: 13.00

Yer: Steinstr. 44, Cinestar

Hamburg

24.09.2022

Sat 14.00

Yer: Sternschanze Bahnhof

Saarbrücken 

24.09.2022

Saat 14.00

Yer: Europagalerie 

Köln

24.08.2022

Saat 13.00

Yer: Bahnhofvorplatz