Amed ve Batman'da ailelerin eylemi devam etti

Amed ve Batman'da kayıp yakınlarının adalet arayışı devam etti.

Amed'deki kayıp yakınları, 54 hafta sonra yeniden dışarıda kayıpların akıbetini sordu. Ailelere destek veren DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, "Bu ülkenin eşit, adil, özgür yaşamı ve geleceği için barışın yoluna bir taş koymamız gerekiyor" dedi. 

AMED

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve kayıp yakınları, 553'üncü haftasına giren “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemini dernek binasının önünde yaptı. Valilik 'yasağı'nedeniyle İHD binasında gerçekleştirilen etkinlik, 54 haftanın ardından dışarıda yapıldı. Kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme, İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, yerine kayyum atanan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, kayıp yakınları ve İHD yöneticileri katıldı.

Yıllardır kayıpların bulunması ve faillerinin yargılanması için meydanlarda olan annelerin 54 haftanın ardından tekrardan alanlarda seslerini yükselttiğini ve yükseltmeye devam edeceklerini vurgulayan İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, 1990’lı yıllarda devletin JİTEM eliyle kaybettirilen 22 yurttaşın davasında bir kez daha kolluk görevlilerinin “devletin yargısı” sayesinde aklandığını belirterek, cezasızlık politikasının uygulandığını hatırlattı.

Kürtler ve faili belli bir şekilde yaşamını yitirenler nezdinde kamu görevlilerinin aklanmadığını vurgulayan Zeytun, şunları söyledi: "Türkiye’de savaş ve çatışmaların yarattığı ihlaller her gün bir canımızı almaya devam ediyor. Askeriyle, polisiyle, PKK militanıyla birlikte her gün anneler, kardeşler, yakınlar bu savaştan maalesef derin acılarla etkileniyor. Bu sorun çatışma, şiddetle çözülmeyecektir. Demokratik barış müzakerelerinin başlaması ve bu anlamda gerçek bir çözüm ortaya konması gerekmektedir. Bizler ölümü değil barışı, kardeşliği, toplumsal birlikteliği savunuyoruz. Bütün annelerin, bütün yakınlarının acısını paylaştığımızı, annelerin acısını eşit gördüğümüzü ve eşit hissettiğimizi tekrardan ifade etmek istiyoruz. Gelin hep birlikte ölümün yaşanmadığı, hiçbir annenin evlat acısı yaşamadığı bir ortamı sağlayalım ve bunun mücadelesini hep beraber verelim."

Eylemde konuşan Selçuk Mızraklı, "Hepimizin gözyaşının rengi aynıdır. Burada bekleyen polisler evlerinden her sabah helalleşerek çıkıyorlar. Onların her sabah helalleşmelerinin önüne geçmek için, dağlarda evlatları olan annelerin bir an önce evlatlarına kavuşabilmeleri için, PKK'nin elinde tutsak durumdaki kişilerin yuvalarına dönebilmeleri için umut içinde yarınlara bakabilmemiz için tek bir şeye ihtiyacımız var. Bu ülkenin eşit, adil, özgür yaşamı ve geleceği için barışın yoluna bir taş koymamız gerekiyor" diye konuştu.

Annelerin ayrıştırılamayacağını vurgulayan Mızraklı, "Anaların vicdanı hürdür siyasetin kulvarlarında dolaşmaz. Yürekten yana, evlattan yana, candan yanadır. Dolaysıya ister HDP'nin önünde bekleyen anneler olsun, ister burada bir araya gelen anneler, ister Barış Anneleri olsun, bu ülkedeki herkesin kıvancının bir yolu vardır. Canlar kaybolmuşsa, insanlar katledilmişlerse, hele ki Türkiye'nin tanıklık ettiği kameraların önünde işlenen Tahir Elçi cinayetinin failleri ortaya konulamamışsa bundan sorumlu olan adres bellidir" ifadelerini kullandı.

Annelerin yüreğinden ve adalet duygusundan hareketle yaşanan acıların son bulmasını ve siyasetin ortaya irade ve çözüm koymasını isteyen Mızraklı, "Devlet elitleri veya çok fazla botokslanmış yüzleriyle mimiklerini kaybetmiş olanlar kalkıp özellikle HDP'nin önüne gelip sözlerini söylerken bir taraf olarak değil, herkesin ve vicdanın tarafı olarak konuşsunlar" diye kaydetti.

Bu hafta, 12 Eylül 1995'te kendi polis diye tanıtan kişilerce evinden gözaltına alınarak, bir daha kendisinden haber alınamayan Mehmet Zafer Demirkıran'ın kayıp hikayesini ağabeyi Sabahattin Demirkıran anlattı.

BATMAN

"Kayıplar bulunsun failler yargılansın" sloganıyla 459 haftadır eylemlerine devam eden Batman'daki kayıp yakınları, İHD Batman Şubesi'nde bir araya geldi. İnsan hakkı savunucuları, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarının destek verdiği kayıp yakınları eyleminde bu haftaki açıklamayı, İHD Batman Şubesi yöneticilerinden Mahfuz Akgül yaptı. 

Kayıplar bulunana kadar mücadele edeceklerine dikkat çeken Akgül, 10 Eylül 1996'da Amed'in Dicle ilçesinde Türk askerlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Hatice Atalay'ın faillerinin bugüne kadar ortaya çıkarılmadığını anlattı. Köyde karakolun bilgisi dahilinde bahçe sulaması yapılırken askerlerin açtığı ateş sonucu Atalay’ın öldürüldüğünü aktaran Akgül, cezasızlık politikalarına karşı mücadele edeceklerini ifade ederek, Atalay'ın katillerinin yargılanması gerektiğine vurgu yaptı. Akgül, kayıpların akıbetlerini tüm yasaklara rağmen soracaklarını dile getirdi. 

Oturma eyleminden sonra bu haftaki eylem son buldu.