Kawa: AKP-MHP iktidarı halka yardım götürmemizi engelliyor

Van’da HDP’nin koronavirüse karşı çalışmaları engelleniyor. HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kawa, "İnsani durumda bile krizi fırsata çevirmek istiyorlar" dedi.

Türkiye’de halkın, STK’lerin, belediyelerin ve bazı siyasi partilerin koronavirüse karşı yapmak istediği çalışmalar AKP-MHP iktidarı tarafından engelleniyor. Van’da HDP’nin ‘Evde kal’ çağrısı için yapmak istediği anons aracına engel olunurken, CHP tarafından yapılan bireysel çalışmalara da izin verilmiyor.

‘DEVLET HALKA ULAŞMAMIZA ENGEL OLUYOR'

HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kawa, Elazığ ve Başkale depreminde yapmak istedikleri yardımların ve çalışmaların engellenmesi gibi virüs salgınında da aynı muameleye maruz kaldıklarını kaydetti. Siyasi parti olarak bulundukları yerde salgın ve doğal afetlerde halkın yanında olmaları gerektiğine dikkat çeken Kawa, "Halktan gerçekleri gizliyorlar. Halka 'evden çıkmayın' yönünde yaptığım anons çalışmalarımız dahi engellendi. Bizim vekillerle birlikte halka gidip ‘Evde kalın’ çağrısı yapmamız dahi engelleniyor. Resmi anons için başvuruda bulunduk ama bunu da reddettiler. Halka yardım etmemiz engelleniyor. Gözaltılar ve engellerle karşılaşıyoruz. Devlet bizim bir çalışma yürütmemize izin vermiyor" şeklinde konuştu.

‘BİRBİRİMİZE DESTEK OLALIM’

Kawa, "Duyarlılık konusunda, hijyen, sosyal mesafede konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sosyal medyada ve ulaşabildiğimiz noktada bilgilendirme yapıyoruz. ‘Bir paket de sen ver’ diyerek durumu iyi olan insanlarımızın kötü durumda olan insanlarımıza yardım etmesi çağrısında bulunduk. Herkes çevresinde ihtiyaç sahibi insanlarımıza destek sunabilir" dedi.

'İNSANİ DURUMDA BİLE FIRSAT PEŞİNDELER'

Devletin halka ‘evde kal’ dediğini ancak çalışmak zorunda olan insanların bulunduğunu kaydeden Kawa, şunları da ifade etti:
Yurttaşlarımız elektrik, su faturaları ödemek zorunda ve destek yok. İnsanlarımız aç susuz nasıl yaşayacaklar... Devlet bu konuda yetersiz kalıyor ve bu noktada biz çağrıda bulunuyoruz. İnsani durumlarda bile siyaset yapıyorlar. Bu krizi fırsata çevirmek istiyorlar. Söz konusu biz olduğumuzda ‘Siz yapamazsınız, yardıma bulunamazsınız’ diyorlar. Başkale depreminde, Elazığ depreminde yardım araçlarımız engellendi. Bireysel olarak bile insanlarımıza yardım edemiyoruz. Köye girmek için bize ‘İzniniz var mı’ diyorlar. İnsanlarımıza taziyeye gidemiyoruz."