Muş'ta gasp protestosuna polis engeli

Varto, Bulanık ve Erentepe belediyelerinin gasp edilmesinin protestosuna polis engel oldu. HDP Milletvekili Mensur Işık, "Onlar halkı, biz de onları tanımıyoruz" dedi.

Muş'un Varto, Bulanık ve Erentepe belediyelerinin gasp edilmesini protesto etmek için bir araya gelen halka polis engel oldu. Bulanık Belediyesi'nin hizmet binasını ablukaya alan polis, HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, İl Eşbaşkanı Aynur Sarıca ve ilçe eşbaşkanlarının aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin açıklama yapmasına engel oldu. Polis, HDP’lilere valiliğin 'eylem ve etkinlik yasağı'nı gerekçe gösterdi.

'ONLAR BU HALKI, BİZ DE ONLARI TANIMIYORUZ!'

HDP’liler, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını atarak, parti binasına geçti. Polisler tarafından ablukaya alınan parti binasının girişinde açıklama yapan Milletvekili Mensur Işık, gasp ve gözaltı-tutuklamaların, iktidarın Kürt halkının iradesini tanımadığı anlamına geldiğini söyledi.
Kayyum gasbının Kürtlere ve demokrasiye düşmanlık olduğunu söyleyen Işık, “Bulanık, Varto ve Erentepe’ye atanan kayyum burada yaşayan halkların iradesini tanımamaktır. Biz de bu hukuksuz kararı tanımıyoruz. Bu kararları verenler suç işliyor. Önümüzdeki süreçlerde bu emri verenlerden, yerine getirenlerden ve bu işe alet olanlardan adil bir yargılamayla mahkemede hesap soracağız” dedi.