Van'da Demokrasi Nöbeti 26. gününde

HDP'li 3 büyükşehir belediyenin gasp edilmesi sonrası başlayan Van'daki Demokrasi Nöbeti 26. gününde devam etti.

Kayyum gasbına karşı Demokrasi Nöbeti Van’da 26'ncı gününde İpekyolu İlçe binası önünde devam etti. “Kayyum idaresi değil halk iradesi” yazılı pankartın açıldığı eyleme HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, Barış Anneleri Meclisi ile çok sayıda kişi katıldı. Nöbette HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan konuştu.

'MEŞRU OLMAYAN TOPLANTI'

Orhan, "Bizlerin direnişi bu hukuksuz gasp karşında devam ediyor. Kayyumların hırsızlık, gasp, yolsuzluğun üstü örtüldüğünü defalarca dile getirdik. Bugün de yeniliyoruz. İki gün önce Cumhurbaşkanı 26 belediye başkanıyla ve meşru olmayan 3 kayyumla meşru olmayan bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda çok acıdır ki kendilerini, geçmişlerini hiç hatırlamadan belediye başkanlarına talimatla emirler yağdırdı. ‘İnsanların ekmeğiyle oynamayın’ dedi Cumhurbaşkanı. Evet insanların ekmeğiyle, aşıyla, geleceğiyle oynamak günahtır. Evet, bunu bizler de söylüyoruz. Ama herhalde Cumhurbaşkanı geçmişini unutmuş” dedi.

'İKTİDAR İNSANLARIN CANINI VE İŞİNİ ALIYOR'

Darbe girişiminde yaşananları hatırlatan Orhan, “KHK ile 150 bin işçiyi işinden etti. Ailelerini çocuklarını geleceksiz bıraktı. O yüzbinlerce emekçi hala suçlarının ne olduğunu bilmeden toplumdan dışlanarak yaşamak zorunda. Onlarcası bu ülkenin faşizmine dayanamadığı için yurtdışına giderken denizlerde boğuldu. Çocuklarını kaybetti. Hala binlercesi sorgusuz sualsiz işine alınabilmeyi bekliyor. Bizler de söylüyoruz; evet kimseyi işinden etmeyin. Madem ki bu kadar işçinin emekçinin işini düşünüyorsunuz, neden hala 3 yıla yakındır hiçbir suçunu ispatlayamadığınız işçiyi, emekçiyi işlerine geri iade etmiyorsunuz” sözlerini kullandı.

'BU REJİM YIKILACAK!'

Seyit Rıza’nın idam sehpasına giderken söylediği sözü tekrarlayan Orhan, “Ama biz bugün sizlerin hileleriyle oyunlarınızla baş edebiliyoruz. Oyunlarınızı 7 Haziran’da, 1 Kasım’da, 24 Haziran’da, 31 Mart’ta, en son 23 Haziran İstanbul seçimleriyle bütün oyun ve hilelerinizi boşa çıkardık. Sizin hırsızınız, öfkeniz bundandır ki artık oyunlarınızla da, hilelerinizle de baş edebiliyoruz. 26 gündür bizler burada mücadelemizi sürdürüyoruz, sizler de görüyorsunuz ki tek bir çocuğun dahi bizi dinlemesine tahammülleri yok. Bir insanın bizim söylediklerimizin ne olduğunu duymasını hazmedemiyorlar, bundan dolayı korkuyorlar. Sanmasınlar ki bu böyle gidecek, bu böyle gitmez. Hiçbir zaman böyle gitmedi. Bunu tarih yazdı. Bu ülkede de yazdı. Ortadoğu tarihinde, dünya tarihinde bu yazıldı. Saddam Hüseyin de zulüm etti, Esad da zulüm etti. Hepsi gitti bu diktatörlük rejimi de yıkılacaktır” sözlerini kullandı.

'SORUNUN MUHATABI BELLİ'

Orhan, konuşmasını şöyle bitirdi: “Evet bizler de söylüyoruz; çözüm için hazırız. Onurlu bir barış için her türlü arabuluculuğa hazırız. Ne Türkler Kürtsüz, ne Kürtler Türksüz kalamaz bunu tarih yazdı. Bu sorunun muhatabı bellidir. Sayın Öcalan çözüm önerisini sundu. Bakan orada oturma eyleminde duracağına Sayın Öcalan ile görüşüp sorunu çözebilir” çağrısında bulundu.