Êlih'te on binler: Bê Serok jiyan nabe!

Êlih'te Newroz alanını dolduran on binler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı. Alanda sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganları atıldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşil Sol Parti öncülüğünde bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla düzenlenen Newroz kutlamalarının adreslerinden biri olan Êlih’te soğuk ve yağmurlu havaya rağmen on binler alanı doldurdu.

Alanda sık sık “Bijî serok Apo” ve “Bê serok jiyan nabe” sloganları atıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün haykıran halk, depremde yaşamını yitiren on binlerce insanı andı. Newroz alanında coşku, slogan, alkış, zılgıt ve zafer işaretinin eksik olmadı.

Saygı duruşu ile başlayan Newroz’da bir konuşma yapan Newroz Tertip Komitesi Eş Sözcüsü Hüseyin Sarik, Newroz’un Kürt halkının birliği için önemli bir yer tutuğunu belirtti. Daha sonra, HDP, DBP, Yeşil Sol il örgütlerinin eşbaşkanları ile görevden alınarak yerlerine kayyum atanan Êlih Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz ile Mehmet Demir sahneye çıkarak alandakileri selamladı.

Sarı, kırmızı, yeşil renklerinin ağırlıkta olduğu alanda “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganları yükseldi. Sinevizyon gösterimi sonrası Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajı okundu. Kitle bunun üzerine hep bir ağızdan “Bijî Serok Apo” sloganını attı. 

BU NEWROZ ÖZGÜRLÜK NEWROZU OLACAKTIR

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, ise şunları söyledi:

“Depremin üzerinden 42 gün geçmesine rağmen halen su, alt yapı barınma, gıda ve hastalık sorunu devam ediyor. İktidarın yanlış politikalarından kaynaklı depremde binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bu Newroz iktidardan hesap sorma Newroz’udur. O kadar kişi yaşamını yitirdi tek bir kişi dahi istifa etmedi. Devletin kurumlarından kimse tutuklanmadı. Hesap veren olmadı. İşte bu yüzden bu alanda yaşanan katliamlara hesap soracağız. Bu halkın direnişi karşısında istifa etmeyenler kaçmak zorunda kaçacaklar. Hesap verecekler. Deprem alanından gösterdiğimizi dayanışmayı bugün Newroz alanında gösteriyoruz. Ve hesap soruyoruz.

Kayımlar, gözaltılar, tutuklama ve katliamlar ile iktidarını sürdürme uğraşında olan bu iktidar yaşanan ölümleri doğal afet gibi gösterirken, sorumluluk almaktan kaçınıyor. Bu Newroz faşist sistemin yaratığı tahribatın sonu olacak. Bugün bu alanı dolduran herkesi binlerce kez selamlıyorum. Depremde yaşamını yitirenleri anıyoruz. Bu yıl ki Newroz özgürlük Newroz’u olacak. Herkesin Newroz bayramını şimdiden kutluyorum. Bu yağmurda alanı terk etmeyen halkımıza binlerce kez selam olsun. Newroz pîroz be."

GÜN HESAP SORMA GÜNÜ

 Halkın Newrozu'nu kutlayan HDP Milletvekilli Mehmet Rüştü Tiryaki de, “Jin, jiyan, azadî sloganını dünyanın her yerinde direniş sloganı haline getiren kadınlar, direnen gençler Newrozunuz kutlu olsun. 3 bin yıldır bu topraklarda kutlanan Newrozu engellemek istediler. Her geçen gün hem Newroz ateşi hem de kitle artarak bugüne geldi. Cizre, Nusaybin ve Silopi de saldırdılar. Daha sonra içini boşaltmak istediler. Kürt yoktur diye bakanlar, kaymakam ve valiler küçük ateşler yakıp Newrozu kendilerine mal etmek istediler. İçini boşaltmak için birçok saldırı gerçekleştirdiler. Ancak bu halk her saldırıya kitlesel cevap verip, milyonlarca kişi ile alana aktı” dedi.

Depremlerde iktidarın yıkım politikasından kaynaklı yaşamını yitirenleri anan Tiryaki, “Gün hesap sorma günüdür. Kader diyenlerden hesap soracağız, barışa karşı savaş diyenlerden hesap soracağız. Son sözü her zaman direnenler söyleyecek. Bu sözü söyleme zamanı iktidarı gönderme zamanı. Direniş Newrozunuz kutlu olsun. Newroz pîroz be” die konuştu.

Konuşmalarının ardında sanatçılar Nuray Balık ve Avazên Azad sahne aldı.