Hataylılar Yeşil Sol Parti’nin yanında

Depremzede Hataylılarla buluşmalarını sürdüren Yeşil Sol Parti, seçimlerin önemine işaret ederek iktidardan hesap soracaklarını söyledi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mereş merkezli depremlerde en çok yıkımın yaşandığı Hatay'da seçim çalışmalarını aralıksız bir şekilde kalabalık halk buluşmalarıyla sürdürüyor. İlk olarak Ballıöz Mahallesi'nde yapılan halk buluşmasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Yeşil ve  Sol Parti milletvekili adayı Kerem Nalbant ve HDP bileşenleri katıldı.

Buradaki halk buluşmasında konuşan milletvekili adayı Kerem Nalbant, seçimlerin önemine işaret ederek iktidardan hesap soracaklarını söyledi. Ardından söz alan HDP'li Gülüm ise, kadınlar olarak iktidardan kurtulacaklarını ve 100 milletvekiliyle Yeşil Sol Parti'nin neden meclise girmesi gerektiğinin önemine değindi.

‘ERDOĞAN'A HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ’

Ardından partililer Gümüşgöze Mahallesi Spor Kompleksi'nde yardım sırası bekleyen yüzlerce kişi ile bir araya geldi. Burada Züleyha Gülüm'e sarılan bir depremzede, "Biz halk olarak arkanızdayız. Biz elimizden geleni yapacağız. Ama siz sandıklara sahip çıkın. İnşallah elektriğimizi yine kesmezler" dedi.  Gülüm ise, "Yok öyle bir şey. Sahip çıkacağız" dedi.

Başka bir depremzede de Erdoğan'ın "helallik" istemesini tepki göstererek, "Bizim gömdüğümüz canlarımızı mezardan çıkarıp onlardan helallik istesinler. Bizim hellaliğimiz yok onlara. Dayım 40 yaşındaydı. 6 yaşında kızı paramparça çıkarıldı, hani nerede devlet? Gittiler, Zonguldak'tan özel ekip getirip kendi yakınlarını sağ çıkardılar. Dayım ne yapsın, 6 yaşındaki kız çocuğunun suçu neydi? Sadece 'oy verin' diyor. O bu halkı nasıl öldürdüğünü yaşayarak görecek. 14 Mayıs da onun öldüğü gün. Biz arkadanızdayız, bunu bilin. İyi ki varsınız. Elbette dünya düzelecek" dedi.

'YEŞİL SOL PARTİ YANIMIZDA'

Konuşmasının ardından iktidara da seslenen depremzede kadın," Siz değil Yeşil Sol Parti yanımızda, Kılıçdaroğlu yanımızda. Ölenlerin yakınları olarak hakkımızı helal etmiyoruz. Bunu da bilsinler. Yeşil Sol Parti'nin yanındayız. Bunu da bilsinler. Herkes bunu duysun" diye konuştu.

Uzun bir süre gözyaşlarına hakim olamayan kadınları dinleyen Züleyha Gülüm ise, "Çıkıp diyor ki hellaleşelim, helalleşecek miyiz bununla" diye sorduğu yurttaşlardan, "Hayır" cevabı aldı. Gülüm şöyle devam etti: "Biz bu kadar yakınımızı kaybetmişken o enkazın altında insanlar 'Yardım edin' çığlıklarıyla ölmüşken bunun hesabını sormayacak mıyız? Soracağız. Bu iktidarın suçlarından yargılanmasını da sağlayacağız. Öyle koltuklarında rahat oturmalarına izin vermeyeceğiz. Bizi şu sıralara mahkum edenlerden de hesap soracağız. Devlet ne için var? Devlet halk için çalışmaz mı? Hani nerede devlet?"

'14 MAYIS'TA HESAPLAŞACAĞIZ'

"Bir yurttaşın Arap Alevi olduğumuz için mi bizi görmüyor?" sorusuna da yanıt veren Gülüm, "Arap Alevi olduğumuz için de, yoksul olduğumuz için de, insan olduğumuz için de bizi görmek istemiyorlar. Ama biz kaybettiğimiz insanlar içinde, geleceğimiz içinde bunlardan sandıkta hesap soracağız ve bunları göndereceğiz. Diyeceğiz ki, yok öyle saraylarda oturup konuşmak. Gideceksiniz ama hesap vereceksiniz, yargılanacaksınız. Bizi depremin, enkazın altında bırakmanın hesabını verecekler. Bunun için 14 Mayıs önemli bir tarih. 14 Mayıs'ta bu Cumhurbaşkanından kurtulduğumuz gibi cumhurbaşkanlığı sisteminden de, tek adam rejiminden de, faşizmden de hep beraber kurtulacağız. Biz birlikteysek güçlüyüz. Yan yana gelirsek hepimiz güçlüyüz. Herkesi o yüzden oyuna, iradesine, sandıklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Cumhurbaşkanlığı'nda Kılıçdaroğlu'na ama milletvekilliğinde Yeşil Sol Parti'ye oy verelim" diye konuştu.

Partililer, kentin birçok noktasında da temaslarını sürdürüyor.