Yurt dışında oy verme işlemleri sürüyor: Sandıklara çağrı

14 Mayıs seçimleri için yurt dışındaki Kurdistan ve Türkiyelilerin oy verme işlemleri sürüyor. Yeşil Sol Parti, halkı sandıklara giderek iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

Türkiye ve Kuzey Kurdistan'da 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri kapsamında, yurt dışında kurulan temsilciliklerde oy verme işlemi devam ediyor.  27 Nisan’da başlayan oy verme işlemleri kapsamında, 73 ülkede ve 52 seçim bölgesinde kurulan sandıklarda, yurt dışında seçmen kütüğüne kayıtlı 3 buçuk milyon kişi oy verecek. Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda ve Lüksemburg’da oy verme işlemi 8’inci gününde. Hollanda, İsviçre, ABD, Avustralya, Belçika, İngiltere, Norveç, Yunanistan ve Kanada’da ise 29 Nisan’da başlayan oy verme işlemi 6’ncı gününde devam ediyor. Çekya, İsrail, İtalya, Polonya ve Romanya’da ise bugünden itibaren seçmenler sandık başına gitti. Dün itibarıyla yurt dışında 797 bin 493 seçmen sandıklara gidip oy kullandı.

Almanya’da 21 yerde kurulan 131 sandıkta oy verme işlemleri sürüyor. Bir buçuk milyon seçmenin bulunduğu Almanya’da dün itibarıyla 345 bin 458 kişi sandığa giderek oy kullandı. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Almanya’da 20 kente sandık artırma talebinde bulundu.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ise dün itibarıyla 5 bin 302 seçmen sandıklara giderek oy kullandı. Yine Hollanda’nın Deventer kentinde kurulan sandıklarda 2 bin 900 yüz 68 seçmen oy kullandı.

Fransa’da kurulan sandıklara seçmenlerin ilgili yoğundu. Dün itibarıyla Fransa’da 23 bin 70 kişi sandık başına gitti.

 Avustralya’da 29 Nisan başlayan oy verme işlemleri devam ediyor. Syndey’deki sandıklarda şimdiye kadar 3 bin seçmenin oy kullandığı belirtildi.

Çekya, İsrail, İtalya, Polonya ve Romanya’da ise bugün seçmenler sandık başına gitti.

İtalya’da sabah saatlerinde başlayan oy kullanıma seçmenlerin yoğun ilgi gösterdiği gözlemlendi. Yeşil Sol Parti Yurt Dışı Seçim Koordinasyonu seçmenlere çağrıda bulunarak, sandık başlarına gitmelerini istedi.

 Yeşil Sol Parti adına görevli Battal Geniş, İtalya'da yaşayan tüm yurtseverlere iradelerine sahip çıkmak için oy kullanma çağrısında bulundu.