BM konferansından biyoçeşitlilik tarihi anlaşma

Kunming-Montreal Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi Konferansı dünyadaki biyoçeşitliliğin korunması için tarihi bir anlaşmayla sonuçlandı.

Birleşmiş Milletler zirvesi Pazartesi günü doğayı korumak ve milyarlarca doları koruma çalışmalarına yönlendirmek için dönüm noktası niteliğindeki küresel bir anlaşmayı onayladı ancak geniş tropik yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan kilit Afrika ülkelerinin itirazları anlaşmanın nihai kabulünü geciktirdi.

Çin ve Kanada'nın ortak liderliğini yansıtan Kunming-Montreal Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi, 2030 yılına kadar küresel koruma çabalarına rehberlik edecek bir anlaşma oluşturmak için dört yıl süren çalışmaların sonucu.

Delegeler, anlaşmanın en iddialı hedefi olan ve 30'a 30 olarak bilinen, on yılın sonuna kadar dünya kara ve denizlerinin %30'unun korunması hedefi etrafında fikir birliği oluşturmayı başardılar.

COP15 ayrıca ülkelerin Çerçeve'nin uygulanmasını hızlandırmalarına yardımcı olacak bir platformun başlatılmasına da sahne oldu.

Kolombiya'nın öncülüğünde ve Almanya'nın desteğiyle yirmi üç ülke, Ulusal Biyoçeşitlilik Stratejileri ve Eylem Planlarının (UBSEP'ler) hızlı bir şekilde uygulanmasında hükümetlere destek olmak üzere Hızlandırıcı Ortaklığı kuran bir bildiri imzaladı. 

Amaçlar arasında mali ve teknik desteğe erişimin kolaylaştırılması, farklı düzeylere ve ulusal ihtiyaçlara göre uyarlanmış kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve diyaloğun teşvik edilmesi yer alıyor.

Kapanış oturumunda konuşan BM Çevre Programı (UNEP) İcra Direktörü Inger Andersen, Çerçeve ve bununla bağlantılı hedefler, amaçlar ve finansman paketinin "doğal dünyayla ilişkimizi yeniden kurmada sadece bir ilk adımı temsil ettiğini" söyledi.

Andersen, "şimdi yaşam ağını desteklemek ve güçlendirmek için bir şansımız var, böylece gelecek nesillerin tüm ağırlığını taşıyabilir" diye ekledi.

BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Achim Steiner anlaşmayı "tarihi" olarak nitelendirerek ülkeleri anlaşmayı ileriye götürmeye çağırdı. Steiner "Bu anlaşma, dünyanın dört bir yanındaki insanların biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmak ve gezegenimizi koruyacak ve yerli halkların ve yerel toplulukların haklarına saygı gösterecek şekilde topraklarımızı ve denizlerimizi korumak ve restore etmek için gerçek bir ilerleme umabileceği anlamına geliyor" dedi.

Steiner, 140'tan fazla ülkeyi destekleyecek olan 'UNDP Doğa Taahhüdü' aracılığıyla "bu planı gerçeğe dönüştürme" taahhüdünün altını çizdi.

New York'ta düzenlenen yılsonu basın toplantısında gazetecilere konuşan BM Genel Sekreteri António Guterres ise anlaşmanın "nihayet doğayla bir barış paktı oluşturmaya başladığımızı" gösterdiğini söyledi ve tüm ülkeleri verdikleri sözleri yerine getirmeye çağırdı.