Çocuklarda şekerli içecek tüketimi ölümleri arttıracak

Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre, erken yaşlarda aşırı düzeyde şekerli içeceklerin tüketilmesi on binlerce insanın yaşamına mal olacak.

Ülkedeki çocuk ve gençler arasında özellikle enerji içecekleri tüketiminde artış yaşandığı ve diyabet ile birlikte birçok kanser türünün yaygınlaşabileceği uyarısı yapıldı.

Waterloo Üniversitesi’ne bağlı bilim insanlarınca yapılan araştırmada, 9-18 yaş arası çocuklarda şekerli içeceklerin çok fazla tüketildiği ve bunun günlük 64 gram şeker alınması anlamına geldiği belirtildi.

Bu ise, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilen şeker alımının üstünde olduğunu gösteriyor. WHO’ya göre, yiyeceklerde bulunan şekerler dışındaki diğer tüm şekerlerin alınan toplam kalorilerin yüzde 5 ila 10’unu geçmemesi gerekiyor.

36,5 milyon nüfuslu Kanada’da çocukların aşırı düzeyde şekerli içecek tüketmelerinin önümüzdeki 25 yılda 63 bin kişinin ölümüne yol açacağı belirtilen araştırmada, sağlık sigortalarına ise 50 milyar Kanada Dolar'ı ek yük getireceği tespiti yapıldı.

Araştırmada, bu içeceklerin tüketiminin 1 milyon kişinin diyabet hastalığına, yaklaşık 100 bin kişinin ise farklı kanser türlerine yakalanmasına yol açacağı da kaydedildi. Aşırı şeker alımının 11 farklı kanser türüne yol açtığına dikkat çekilen araştırmada, 2004-2015 yılları arasında özellikle enerji içeceklerinin tüketiminde ciddi artış olduğu uyarısı yapıldı.

Kanada’da geçtiğimiz ay yayınlanan bir başka araştırmada ise, ülkede satılan hazır paket yemekler ile gıda ürünlerine fazladan şeker eklendiği ve tüketicilerin bu konuda yeterince uyarılmadığı ortaya konmuştu.