Heyva Sor'dan Yunanistan'daki Kürtlere destek

Heyva Sor a Kurdistanê, Atina'daki mülteci kampında yaşayan Kürdistanlılara destek oldu.

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında bulunan Lavrion kasabasındaki iki mülteci kampında oldukça zor koşullarda yaşamını sürdüren yaklaşık 700 Kürdistanlıya Heyva Sor a Kurdistanê destek oldu.

Heyva Sor yetkilileri, kamplardaki durumu yerinde görerek mültecilerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçti. Kamptaki Halk Komiteleri ile ihtiyaçları tespit eden heyet, bu kapsamda 100 yatak, 8 fırın 3 çamaşır makinesi, ısınma için 25 soba, mültecilerin banyo yapmaları için eksik olan musluklar başta olmak üzere birçok ihtiyacı giderdi. Çocuklar için de futbol topları ve oyuncaklar dağıtan heyet oldukça sıcak ilgi gördü.

'BUNDAN SONRA DA YANINIZDA OLACAĞIZ'

Heyet, kampta yaşayan Kürdistanlılarla bir toplantı da düzenleyerek, Kürdistan'da yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı. Toplantıda konuşan Heyva Sor Üyesi Musa Rojava, "Biz halkımızın yaralarını saran, onlara derman olmaya çalışan bir kurumuz. Kürdistan'ın dört parçasına yönelik çalışmalarımız var. Şu anda çalışmalarımızın önceliği Kürdistan'daki muhtaç insanlarımızdır. Ama sizlere de ulaşmayı bir görev olarak biliyoruz ve şu anda yanınızdayız. Bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğiz" dedi.

Atina'daki Halk Meclisi yetkilileri ile de Kürdistan Kültür Merkezinde bir araya gelen Heyva Sor heyeti, Yunanistan genelinde yaşayan Kürdistanlılar hakkında bilgi aldı ve yaklaşık bir hafta süren ziyaretten edindiği izlenimlerini paylaştıktan sonra Yunanistan ziyaretini sonlandırdı.