'Köy yaşamı başkadır; şehre değişmem'

Serhat bölgesinde sert kış şartlarında hayvancılıkla geçimini sağlayan halk, öz üretim kaynaklarından dolayı ekonomik krizden pek etkilenmiyor. Beşçatak köyünde yaşayan Nazlı Ailesi, köy yaşamının şehir yaşamından daha güzel olduğunu söylüyor.

Kürdistan’ın Serhat bölgesinde sert geçen kışa rağmen halk, bölgede hayvancılık yapmaya devam ediyor. Bölgenin en önemli geçim kaynağı hayvancılık, ekonomik krizlerin en az etkilediği öz kaynaklardan biri. Kent ve metropollerde yaşayanlar ekonomik krizden oldukça olumsuz etkileniyor. Köylerde yaşayanlar ise direkt üretim kaynaklarından gelir elde ediyor. Van’ın İpekyolu (Reya Armûşê) ilçe merkezinin 20 kilometre doğusundaki Beşçatak (Eskipak) köyünde ikamet eden halk, geçimlerini hayvancılıkla sağlıyor. 

‘ÖZ ÜRETİMLE GEÇİMİMİZİ SAĞLIYORUZ’

Köy yaşamını anlatan Mehmet Nazlı, en büyük geçim kaynaklarının hayvancılık ve tarım olduğunu söyledi. Yaz aylarında küçük baş hayvanların yaylalarda otladığını belirten Nazlı, aynı zamanda kış hazırlığı için de ot biçtiklerini ve topladıklarını, otu üst üste toplayıp yada patosla saman haline çevirdiklerini aktardı. Nazlı, besledikleri koyunların yılda bir defa yavruladığını ve aynı zamanda et, süt, peynir, yoğur elde ettiklerini söyledi. Yaşanan krizlerden pek etkilenmediklerini kaydeden Nazlı, bunun nedeninin de direkt üretim aşamasında yer almalarından kaynaklı olduğuna dikkati çekti. Nazlı, köy yaşantısından gayet memnun olduğunu da sözlerine ekledi.

‘ŞEHİR YAŞAMI ZOR’

Dört çocuk annesi Sebiha Nazlı ise şunları söyledi: "Şehir yaşamı çok zor ve para kazanıp ev geçindirmek daha da zor oluyor. Tabii meslek sahibi olanlar için kolay olabilir ama bizim için zor. Biz burada hayvancılıkla geçinerek geçimimizi rahatlıkla sağlıyoruz. Bir ay sonra koyunlarımız doğum yapmaya başlayacak. Yaza kadar kuzular büyüyecek ve yarısını satacağız, diğer yarısını da yine beslemeye devam edeceğiz. Bu zaman zarfında elde edeceğimiz yoğurt, süt ve peyniri de satarak gelir elde etmeyi planlıyoruz."

Köy yaşamının şehir yaşamından daha güzel olduğunu söyleyen Nazlı, "Köy yaşamı bir başkadır. Havası ve suyu bir başka güzeldir. Bir saatlik köy yaşamını 100 günlük şehir yaşamına değiştirmem" dedi.