Nijerya’da sel felaketleri: 600 ölü ve 1,3 milyon kişi göçe maruz kaldı

Nijerya’da haziran ayında başlayan yağmur döneminin başından bu yana sel felaketlerinde 600’ü aşkın kişi hayatını kaybederken, 1,3 milyon kişi yer değiştirmek zorunda kaldı.

Nijerya son on yılın en ölümcül sel felaketleriyle karşı karşıya kaldı. Haziran ayından bu yana şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketlerinde yetkililerin verdiği yeni bilançoya göre 6003 kişi hayatını kaybetti.

Nijerya İnsani İşler Bakanlığı, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada “2400 kişi sel felaketlerinde yaralandı” dedi.

Bakanlık, Afrika’nın en büyük nüfuslu bu ülkesinde ölümlerin “astronomik” bir şekilde arttığını kaydetti. Bunun da özellikle ülkenin çok sayıda eyaletinin bu düzeyde bir yağışa hazırlıklı olmamasından kaynaklandığı ifade edildi.

Bakanlığa göre 1,3 milyon kişi sel felaketleri nedeniyle yer değiştirmek zorunda kaldı.

Bakanlık, “82 bini aşkın ev ve 110 bin hektar tarım arazisi tamamen yok oldu” dedi.

2012 yılında da ölümcül sel felaketleri yaşanmış, 363 kişi hayatını kaybetmiş ve 2,1 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Sahra Altı Afrika özellikle küresel ısınmadan etkilenirken, çok sayıda Afrika ülkesi Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkilerini de ağır yaşıyor.

215 milyon nüfuslu Nijerya’da pirinç üreticileri bu yılki sel felaketlerinin fiyat artışına yol açabileceği konusunda uyardı. Yerel üretimi canlandırmak için pirinç ithalatının yasaklı olması ile durumun daha da ağır hissedileceği ifade ediliyor.