Rusya’da 'Êzdîxan' ilan edildi

Rusya’da yaşayan Êzidî Kürtler, Êzdîxan isimli örgütün ilanını düzenledikleri bir resepsiyonla duyurdu.

Rusya’da yaşayan Êzidî Kürtler, Êzdîxan ismiyle resmi kurum kurdu. Düzenlenen resepsiyonda konuşan Kürt kurum temsilcileri, Êzidî kanaat önderleri ve Kürt dostları, Êzdîxan’ın Kürdistan ve diasporada yaşayan Êzidîler açısından önemli bir adım olduğunu vurguladı. 

Rusya’da yaşayan Êzidî Kürtler, Êzdîxan isimli örgütün ilanını düzenledikleri bir resepsiyonla duyurdu. Moskova’da bulunan Savoy Otel'in konferans salonunda düzenlenen resepsiyona şunlar katıldı: "Kürt kurum temsilcileri, Êzidî kanaat önderleri, kurum temsilcileri, Kürt kadın kurumları, Rojava kantonlar temsilcisi, KNK üyeleri ve Kürt otonomisi yöneticileri, YNK Rusya temsilcisi, Ortadoğu ve Orta Asya Ülkeleri Araştırma Merkezi Genel Müdürü, Rusya Duma Konseyi’nde Dış İlişkiler Komitesi Üyesi, Adaletli Rusya Partisi eski parlamenteri Semion Bagdasarov, Rus akademisyenler, HDP Amed milletvekili Feleknaz Uca."

ŞAMIOYAN: ÊZİDÎLERİN SESİ OLACAĞIZ

Resepsiyonda söz alan Êzdîxan Başkanı Egîdê Fêro Şamoyan, Êzdîxan’ın kuruluş amacına ve hedeflerine değinen bir konuşma yaptı. Şamoyan, Şengal başta olmak üzere ülkedeki Êzidîlerin sesi olacaklarını ve Rusya’da yaşanan Êzidîlerin kendi geleneklerini, inançlarını, kültürlerini ve dillerini korumak için çalışmalar yapacaklarını, asimilasyonla mücadele edeceklerini vurguladı. 

 ARAM: ÊZİDÎ KADINLAR DAHA FAZLA SORUMLULUK ALMALI

Rusya Kürt Kadın Hareketi (TJK-R) Başkanı Culyeta Aram, Êzdixan’ın asimilasyonla mücadeleyi öncelikli bir çalışma olarak ele almasının önemine değinerek, 74 defa katliamla yüz yüze kalan Êzidî halkının asimilasyon tehdidi ile mücadele etmesi gerektiğini kaydederek, “Êzidî kadınları Êzdixan’da yer almaya, çalışmalara aktif katılmaya davet ediyorum” dedi. 

Resepsiyonda söz alan Kürt kurum temsilcileri ve Rus misafirler, Êzidxan’ın ilanının yanı sıra Kürdistan ve özellikle de Rojava ve Şengal’de yaşanan gelişmelere de konuşmalarında yer verdi. 

CEMAL ŞAMOYAN: ÖNDER APO VE HAREKETİNE BORÇLUYUZ 

KNK üyesi ve Rusya Êzidîler Kongresi Başkanı Cemal Şamoyan ise, Êzdixan’ın ilanını kutlayarak,başarı dileklerini iletti. Şamoyan, "Emeği geçen herkesi kutluyorum. Başta da Önder Apo’ya selam ve sevgilerimi iletmek istiyorum çünkü Êzidîleri, Kürtleri yok olmaktan kurtaran Önder Apo ve onun hareketidir’’ şeklinde konuştu.

KDP’li yetkililerin PKK’ye ve HPG’nin Şengal’deki varlığına yönelik yaptıkları açıklamalara sert tepki gösteren Şamoyan, Rusya’ya da “PKK olmadan Ortadoğu’da barış olmaz. Ortadoğu’da çözüm isteniyorsa PKK ile ilişki geliştirilmeli” diye seslendi. 

HERKİ: BARZANİ’NİN AÇIKLAMASI KENDİSİNİ BAĞLAR

Kürsüde kısa bir konuşma yapan YNK Rusya Temsilcisi Şaxewan Herki de “HPG gerillaları ile YNK peşmergeleri Güney Kürdistan’ı DAİŞ’e karşı korudu. PKK, KDP’nin korumakla sorumlu olduğu Şengal, Maxmur ve Hewler’i DAİŞ’e karşı korudu. O zaman Mesud Barzani gidip gerillaya teşekkür etti. Neçirvan Barzani’nin açıklaması kendisini bağlar, Güney Kürdistan’ın değil, KDP’nin tutumudur" dedi.

OSMAN: ŞENGAL’İN İNTİKAMINI ALDIK, ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Rojava Özerk Yönetimi Rusya Temsilcisi Rodi Osman da Kuzey Suriye’de demokratik ve laik bir sistem kurduklarını belirterek, Baas rejiminin var olan haliyle sorunları çözmesinin mümkün olmadığını söyledi. Demokratik, laik ve özerk bir Suriye çözümü önerdiklerinin altını çizen Osman, Şengal’e ilişkin ise, “Rojava güçleri olarak Şengal’i ve Êzidî halkımızı daha büyük katliamlara karşı koruduk. DAİŞ’ten intikam aldık. Orada bulunmaya ve intikam almaya devam edeceğiz” dedi. 

COTKAR: ÊZİDÎLER VE ŞENGAL ÖZGÜR OLACAK

Êzidî halkı ve Şengal’in hâlâ büyük tehlikeler altında olduğunu söyleyen Kürt Siyasetçi Adil Cotkar, Êzidî halkının sahipsiz ve yalnız olmadığını belirterek, ekledi: “Hiçbir güç halkımıza katliamı dayatamaz. Apocu fedailer Şengal’i güvenceye almıştır. Savunmaya devam edecektir."

Êzidî halkının kurumlaşmaya ve örgütlülüğünü daha da büyütmeye ihtiyacının olduğunu vurgulayan Cotkar, “Beklentimiz ve umudumuz odur ki; Êzdixan, Êzidî inancını, kültürünü korumak için önemli çalışmalar yapacaktır” dedi. 

UCA: KATLEDİLDİK AMA TESLİM OLMADIK

HDP Amed milletvekili Feleknaz Uca da bir konuşma yaparak, Êzdixan’ın kuruluşunu kutladı. Uca, Şengal halkına ve diasporada yaşayan Êzidî Kürtlere başarı dileklerini iletti.

Êzidî halkının tarih boyunca 74 defa fermana, katliama maruz kaldığına ancak buna rağmen inancını, dilini, kültürünü, örf ve adetlerini korumayı başardığına dikkati çeken Uca, “Halkımız ser verdi ama inancından ve kültüründen asla taviz vermedi. Sırrını korumayı başardı” diye kaydetti.

Uca, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çok acı çektik, Şengal yakıldı, yıkıldı. Gençlerimiz, yaşlılarımız katledildi. Êzidî kadınlar pazarlarda satıldı. Ama bugün YBŞ, YJŞ’nin ilanı, halk meclisinin, kadın meclisinin ve Êzidî partisinin ilanıyla halkımız bu saldırılara güçlü bir yanıt verdi. Halkımız kendisini savunuyor, örgütleniyor."

‘AKP DAİŞ’İN YAPAMADIĞI KATLİAMI TAMAMLAMAK İSTİYOR’

DAİŞ’in Şengal’de katliam yapma hesaplarının başarısız olduğu ancak AKP’nin bu amacı farklı yönlerden gerçekleştirmek istediği tespitinde bulunan Uca, “AKP bugün Amed’de çadır kentte bulunan ve belediyelerimizin desteğiyle yaşamlarını sürdüren Êzidîleri oradan çıkarmak istiyor. Bu insanlarımız DAİŞ’in zulmünden kaçtılar ve Amed halkı ve belediyemiz kucak açtı. Ancak AKP’nin kayyumları halkımızı çeşitli yöntemlerle Amed’den sürmek, bu kamplardan çıkarmak istiyor” şeklinde konuştu.

'KİMSE ÊZİDÎLERİN KANI ÜZERİNDEN SİYASET YAPMASIN'

Neçirvan Barzani’nin Şengal’deki PKK varlığına yönelik yaptığı açıklamaya da yanıt veren Uca, “Şengal’de yaşanan katliama, yıkıma sebep olanların açıklamaları hem trajik hem de komiktir. Kimse Êzidîlerin kanı üzerinden siyaset yapmasın. Biz Êzidîler, bizi kimin yüzüstü bırakanın da bizleri kimin koruduğunu da asla unutmayacağız” dedi.

BAGDASAROV: OTONOMİ KÜRTLERİN HAKKI

Ortadoğu ve Orta Asya Ülkeleri Araştırma Merkezi Genel Müdürü, Rusya Duma Konseyi’nde Dış İlişkiler Komitesi Üyesi ve eski Adaletli Rusya Partisi Parlamenteri Semion Bagdasarov, bölgenin kadim bir halkı ve rengi olan Kürtlerin bağımsızlıklarına kavuşmamış olmasının anlaşılmaz bir durum olduğunu ifade etti. Bagdasarov, Sykes-Picot ve Lozan’ın hükmünü yitirdiğini söyledi. Bagdasarov, "Hem Êzidîlerin hem de genel olarak Kürtlerin otonomi hakkı vardır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan rejimiyle mücadele etmenin gerekliliğine dikkati çeken Bagdasarov, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin samimi olmadığını savundu.   

Konuşmaların ardından Êzdixan’ın başkan ve yardımcıları ile yönetimi tanıtıldı.