Seyyar satıcılar: Ürün fiyatları arttı çünkü…

Gümüşhane’de yapılan ve kışın vazgeçilmezleri arasında yer alan ev yapımı yöresel pekmez, cevizli sucuk, kuru üzüm, kuru incir ve bastık (pestil) gibi ürünlere yoğun ilgiyi artan fiyatlar kırdı.

Genel olarak piyasada durgunluk olduğunu söyleyen seyyar satıcılar, bu sene üzüm verimi yetersiz olduğundan yöresel ürünlerin az ve pahalı olduğunu belirttiler. Adana Yüreğir’de seyyar satıcılık yapan Raziye Döş, şu bilgileri verdi: "Bu seneki el yapımı yöresel ürünler tezgâhlardaki yerini aldı. Kuru üzüm, pestil, cevizli sucuk gibi ürünlerin hepsinin yapımı tamamlandı. Üretim sezonu bitmek üzeredir. Önceki seneye göre fiyatlarda biraz yükselme var. Fiyatların yüksekliği bazı ürünlerde üzümün yetersizliğinden kaynaklanınca bazı ürünler ise ithal cevizin pahalılığından kaynaklanıyor. Geçen seneye göre fiyatlarda yüzde 50 yükselme var. Kuru üzümü geçen sene 15-20 lira arasıyken bu sene 25-30 arası satıyoruz. Cevizli sucuk 20-25 lira arasıyken bu sene 45-50 liradan satıyoruz. Pestil 20-25 lira arasıyken bu sene 30-35 lira arası fiyatları değişiyor. Üzümün verimsizliğinden dolayı bu ürünlerin fiyatları yükseldi. Pekmez önceki sene 15-18 lira arası satışımız vardı. Şu an 25-30 lira arası değişiyor” dedi.

VERİMSİZ VE AZ OLUNCA…

Ev yapımı yöresel ürünlerin tam zamanı olduğunu belirten Döş, "Cevizli sucukların şimdi tam sezonudur. Ürünlerimiz Gümüşhane’den bize geliyor. Cevizli sucuk en az 25 liradan satılırken, kaliteden kaliteye göre fiyatlar değişiyor. Fabrika yapımı 25 lira ev yapımı 40 liraya satılıyor. Bu sene ithal cevizler pahalılığından ve üzümün ise verimsizliğinden dolayı piyasadaki ürünler pahalıdır. Geçen senelere göre fiyatlar yüksektir. Cevizli sucuk gibi ürünler tezgâhlardaki yerini aldı, müşterisini bekliyor" ifadelerini kullandı.

Bu yıl üzüm verimsizliğinden dolayı üzüm özünden üretilen ürünlerin pahalı olduğuna dikkat çeken Döş, şunları da söyledi: “Yöresel ürünlerin şimdi tam mevsimidir. Pekmez, cevizli sucuk, kuru üzüm, kuru incir ve bastık (pestil) gibi ürünler tezgâhlarda alıcısını bekliyor. Malın azlığından dolayı fiyatları çok yüksektir. Ürünlerin pahalı olmasının sebebi, bu yıl üzüm verimi azdı. Örneğin pestil kilosu 20-30 lira arası değişiyor. Cevizli sucuk fiyatı 40-50 lira arası değişiyor. Pekmez 25-30 lira arası değişiyor. Fiyatların yüksek olmasının tek sebebi verimin azlığıdır.”