Fransa’da bağışıklık düzeyini ölçen test geliştirildi

Fransız laboratuvar Pasteur-TheraVectys, iyileşen koronaivirüs hastalarının bağışıklık düzeyini belirleyen serolojik bir test geliştirdi.

TheraVectys’in bilim müdürü ve kurucusu virolog Pierre Charneau, Liberation gazetesine verdiği mülakatta, “Hem antikorları hem de özellikle bir virüsün hücreye girişini engelleme kapasitesini ölçebilen sero-nötralizasyon bir test geliştirdik” dedi. Charneau, “Bu test, antikorların etkililiği konusunda bilgi veriyor” diye ekledi.

Mevcut serolojik testler sadece koronavirüs enfeksiyonu ardından bir kişide gelişten antikor varlığını tespit ediyor. Bu testler, sözkonusu kişinin yeni bir enfeksiyon karşısında korunup korunmadığını belirlemiyor.

Bilim insani Charneau’ya göre bu test, evde kalma uygulamalarının kaldırılmasına eşlik etmek için değerli bir araç olacak.

Geliştirilen test bağışıklık derecelerini üç kategoride ele alıyor: Güçlü nötralize eden, zayıf ve nötralize etmeyen.

Testin güvenirlik sorunu nedeniyle dağıtımının frenlenebileceği belirtiliyor. Bu teste ilişkin tehlike, sahte pozitif sonuç verebileceğine ilişkin endişelerle ilgili. Charneau, şimdiye kadar “sahte pozitif” sonuç elde etmediklerini belirtirken, “Güvenirliliğini yüzde 100 garanti etmek çok zordur. Bugün emin olduğumuz şey, hata payının çok düşük olmasıdır” dedi.

Bir lisede tecrübe edilen testler, 20 Nisan’dan bu yana epidemiyoloji araştırmasında kullanılıyor. Testin yakında bireylerin erişimine açılabileceği ifade ediliyor.

Yüksek Sağlık Kurulu’nun onay vermesi halinde, kentteki bir analiz laboratuvarına giderek kan örneği verilmesi suretiyle kişinin kendisini test etmesi mümkün olabilecek. Test sonucu iki gün olarak belirleniyor.