Koronavirüs denizde yüzmekle bulaşır mı?

Fransız bir enstitü tarafından yapılan araştırmada, denizde ve deniz kabuklarında koronavirüs izine şimdilik rastlanmadı.

Koronavirüsün su ile bulaştığına dair henüz kanıtlanmış bir bilgi yok. Atık sularda Covid-19 izine rastlanması ardından, denizde de koronavirüs olup olmadığına ilişkin araştırmalar başlatıldı.

Fransa’da deniz işletmesine ilişkin araştırmalar enstitüsü Ifremer, Fransa’yı çevreleyen deniz suyu ile 21 deniz kabuğu, midye ve istiridye eşantiyonunu inceledi.

Bu eşantiyonlar Covid-19 virüsü bulma şansının yüksek olduğu arıtma istasyonları yakınından alındı.

Enstitü tarafından yapılan açıklamaya göre yeni koronavirüs izine rastlanmadı, ancak altı deniz kabuğunda gastroenterit gibi norovirüs bulundu.

Atık sularda bulunmasına rağmen, neden deniz suyunda koronavirüs tespit edilmediği henüz bilinmiyor. Yeni koronavirüs bu açıdan bilim dünyasını şaşırtmaya devam ediyor.

Bu araştırmaya ve eldeki mevcut bilgilere göre, deniz kabukları tüketildiğinde koronavirüs bulaşmıyor.

Bununla birlikte Ifremer aylarca daha araştırmalarını sürdürecek ve evde kalma tedbirlerinin kaldırılması sırasında potansiyel değişimleri gözlemleyecek.

İsviçre Kamu Sağlığı Federal Ofisi de bir açıklama yaparak, göller ve ırmaklarda yüzmek veya balık tüketmekle de virüsün bulaşma riskinin olmadığını bildirdi.