Libya’da Trablus ve general Haftar birlikleri arasında çatışmalar

2011 yılından bu yana iç savaşın devam ettiği Libya’da Trablus hükümetiyle Tobruk’daki defakto hükümete yakın general Halifa Haftar’a bağlı birlikler arasındaki çatışmalar yoğunlaşıyor.

Ülkenin kıyı bölgelerindeki petrol yataklarının kontrolü için başlayan çatışmalarda birçok kentin Halifa Haftar’a bağlı birliklerin eline geçtiği bildirildi. Bu kentler arasında El Sidr, Ras Lanuf ve Bin Cavad’ın olduğu öğrenildi.

Öte yandan ülkenin doğu kesimini elinde bulunduran Tobruk hükümetinin Rusya’dan askeri yardım istediği iddia ediliyor. Ria Novosti ajansında yer alan haberde, Tobruk Meclisi’nin Rusya’dan askeri eğitim, askeri teçizatların tamiri gibi birçok konuda uzman yardımı istediği bilgisi paylaşıldı.

Ancak Tobruk Meclisi üyesi Agila Saleh’e dayandırılan bu iddialar Rusya Savunma Bakanlığı tarafından reddedildi.

Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Feyyaz el Saraj başbakanlığındaki Trablus hükümeti ülkenin batı kıyılarına yakın kentleri elinde bulundururken, doğu kesimleri Tobruk Meclisi ile general Halifa Haftar’a bağlı birliklerce kontrol ediliyor.Tobruk Meclisi’ne etkisi olduğu bilinen general Haftar, daha önce Rusya’ya olan yakınlığıyla gündeme gelmişti.