Meksika’da yüzlerce kişilik toplu mezar bulundu

30 bini aşkın kişinin ‘kayıp’ olarak kayıtlara geçtiği Meksika’da yapılan çalışmalar sonucu en az 250 kişinin kafatasının yer aldığı bir toplu mezarın bulunduğu bildirildi.

Veracruz eyaletinde yapılan çalışmalar sonucu bulunan toplu mezarda insan kafataslarına rastlandı.

Televisa kanalına konuşan savcı Jorge Winckler, üçte bir oranında açılan toplu mezarda en az 250 kişinin kafatasının bulunduğunu söyledi. “Veracruz büyük bir ‘toplu mezar’” diyen Winckler, bu kişilerin suç örgütlerince öldürülenler olduğunu kaydetti.

Suç örgütlerinin insanları öldürerek kaybettiğini söyleyen Winckler, bunun da ‘kamu otoritelerinin göz yummasıyla’ mümkün hale geldiğinin altını çizdi.

Veracruz’da çok sayıda toplu mezarın olduğunu tahmin ettiklerini dile getiren savcı Winckler, tümünün açılması halinde ‘Veracruz’un Meksika’nın ve hatta dünyanın en büyük toplu mezarı’ olacağına dikkat çekti.

Suç örgütlerinin polis, siyasetçiler ve kamu kurumlarıyla işbirliği halinde etkin olduğu Meksika’da en az 30 bin kişinin kayıp olduğu biliniyor. Kaçırma ve katliam vakalarının büyük oranda aydınlatılamadığı Veracruz eyaletinde geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana 125 toplu mezar bulundu.