İstanbul Newrozu: Başka bir devri başlatmaya geliyoruz!

İstanbul Newrozu, Barış Anneleri'nin ateş yakmasıyla başladı. İmralı tecridine öfkenin hakim olduğu etkinlikte, "Bir devri bitireceğiz, başka bir devri açacağız. Milyonlar olarak düzeninizi bozacağız" denildi.

İstanbul’da, 2023 Newrozu’nun adresi olan Yenikapı Meydanı’nda “Her dem Newroz, her der azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen kutlama başladı. Mereş merkezli depremde yaşamını yitirenlere adanan Newroz meydanında, gençlerin ve kadınların öfkesi atılan sloganlara yansıyor. Halkların akın etmeye devam ettiği Yenikapı’da, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi haykırılıyor.

Sabah saatlerinden itibaren Newroz meydanına akan gençler, Abdullah Öcalan’a özgürlük talep eden sloganlarla Newroz ateşini yaktı.

Sunuculuğunu HDP İstanbul İl Kadın Meclisi Sözcüsü Gülşen Karasu ve HDP İstanbul İl Örgütü Kültür Komisyonu üyesi Mazlum Jînda’nın yaptığı İstanbul Newrozu, Adnan Yücel’in “Ateşin ve Güneşin Çocukları” adlı şiirinin okunmasıyla başladı.

Sunuculardan Karasu, şiirin şu dizeleriyle seslendi: “Ey ateşin ve güneşin çocukları/Hani bilincin sesi yüreklerimizde/Gözlerimizde inancın sancakları nerede/ Bu gidişe dur demek gerekir bilirim/Hücrede her saniyeyi bir yıl eylerim/ Bir ateş yaktık sönmesin diye hiçbir yerde/O ateş sönerse yaşamayı neylerim/Bu yüzden üç kibrit ile Newroz günü/Yüreğimi sizlere armağan ederim/Üç kibrit bayrak diye devralan/Ki dağları delip dostlarına yol kılan/Haykırdı ölüm haberini önde gidenin/Özgürlüğü zindan karanlığında güneşleyenin/Ey bu kavgaya gönül verenler/Ser yerine sır verenler/Serden geçip de sır vermeyenler/Bu zindan Karanlığı yırtılsın diye/Bu ihanet duvarları yıkılsın diye/Newroz gecesi bir önder/Ateşi bedeniyle zindanlara taşımıştır/Ölürken bile hücresinde/Bize kıştan baharı muştulamıştır/Ateşi saraylara-kömürlerde değil/Işık uğruna yüreğinde yakmıştır.”

Saygı duruşuyla başlayan Newroz programında, Yeşil Sol Parti’nin Mereş merkezli depremlerde yaşananları konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra Newroz Tertip Komitesi Başkanı Volkan Bulut, halkı selamlayarak, Ehmedê Xanî’nin “Kurdno bibin yek, heger hûn nebin yek hûnê herin ye bi yek” sözlerini hatırlatıp, birlik çağrısı yaptı.

İstanbul Newrozu’nun ateşi, Barış Anneleri Meclisi üyeleri tarafından yakıldı.

'BAŞKA BİR DEVRİ AÇACAĞIZ'

Newroz ateşinin yakılmasının ardından HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol meydana seslendi. Birol, “Zorlu ve engebelidir  yollar, acıttılar, kanattılar, öldürdüler ama ayağa kalktık, adım adım bu günlere geldik. Newroz, Kawalar'ın günüdür, direnişidir. Diyarbakır Cezaevi’nde özgürlük, Cizre sokaklarında serhildandır. Bugün de zafere adım adım yürüme Newrozları yapıyoruz. Hepinize kutlu olsun. Bir zamanlar, şarkı sözlerinde vardı, ‘Kine em’. Cevabı adım adım işlendi. Biz işçiyiz, kadınız, genciz, biz Kürdüz, biz halkız. Cevabı verildi. Biz emekçiyiz, genciz, kadınız, Kürdüz, biz halkız. Bizi öldürdükleri sandıkları her an kalktık ayağa. Şimdi de üzerlerine yürüyeceğiz. Bir devri bitireceğiz, başka bir devri açacağız” dedi.

İMRALI TECRİDİ PROTESTO EDİLDİ

“Biz ada hapishanesinde tecrit altında tutulan iradenin buradaki sesiyiz” diyen Birol, Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çekti. Birol, “Biz alın terinin, emeğin kölece satılan, kendisine insanca yaşam reva görülmeyen emekçileriz. Buradayız, ayaktayız. Düzeninizi bozmaya geliyoruz. Bugün kalbimizde yas, keder ve üzüntü var. Çünkü on binlerce yurttaşımızı bu köhnemiş ve yıkılacak düzen nedeniyle kaybettik. Enkazlarda çığlıklar atarak öldüler. Yurttaşlarımızın hesabını sorana dek, adım adım gelecek ve bu düzeninizi bitireceğiz. Yasımız, kederimiz ve öfkemiz ile geliyoruz. Hazır mısın İstanbul? Bu düzeni değiştirmeye hazır mısın İstanbul? Bundan sonraki günlerde gözümüz Botan’da, Amed’te, Serhat’ta, milyonların el ele verildiği bu büyük gücü göstermede. Bu baharı yasla kederle karşıladık, umutla karşıladık, zafere yürüyoruz dedik. Son bir kez newroz piroz be” şeklinde konuştu.

'MİLYONLAR OLARAK HESAP SORACAĞIZ'

Sahneye ulusal kıyafetleriyle çıkan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu, Kürtçe yaptığı konuşmada, “Kawa’nın çocukları Newrozu’nuz kutlu olsun” dedi. Encu, şunları söyledi: “Sizleri bu duruşunuzdan dolayı selamlıyorum. İstanbul halkı, önümüzde seçimler var. HDP’nin kapatılmasıyla seçimlere girmelerini engelleyeceklerini sandılar. Biz milyonlar olarak meydanlarda hesap soracağız. Kapatmanın hesabını soracağız. Tutuklamalarla, talanla, kapatmalarla bu mücadeleyi durduramazsınız. Bu meydan hesap soracak. İstanbul halkı hazır. Kürt halkı, halklar olarak AKP-MHP iktidarını göndereceğiz. Sizin duruşunuz her şeye cevap oldu. Newroz pîroz be.”