BMG: 1 Mayıs'ı taksim ve her yerde kutlayacağız

BMG, 1 Mayıs kutlamalarına getirilen 'yasağı' tanımayarak, Taksim ve her yerde alanlara çıkılacağını duyurdu.

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), yazılı açıklama yaparak, 1 Mayıs'ı Taksim başta olmak üzere her yerde kutlayacaklarını belirtti. İktidarın sözde salgın önleminin muhalefeti susturmak olduğunun ifade edildiği açıklamada, baskı ve yasaklara inat alanlara inileceği kaydedildi.

 SÖZDE ÖNLEMLERE TEPKİ

Açıklamada, 1 Mayıs’ın derinleşen krizin yarattığı toplumsal yıkım ve tüm toplumsal kesimlerin inatçı direngenliğiyle karşılanacağı vurgulanarak, “Tam da bu nedenle faşist iktidar 1 Mayıs gününde somutlaşan anlamlara olan düşmanlığını her fırsatta gösteriyor. Direnen işçilerin çadırlarına, direniş kararlılıklarına öfke kusuyor! Meydanları, direniş alanlarını bu saldırganlıkla işçilere, emekçilere, devrimci ve ilerici güçlere kapatmaya çalışıyor” denildi.
Açıklamada, iktidar için salgın önleminin çarkların dönmesi ve tüm muhalif seslerin susturulması olduğu vurgulandı.
Açıklamada, iktidarın tüm baskı politikalarına karşın işçi sınıfının ve emekçilerin birleşik mücadele hattı örme konusundaki iradelerinin giderek politik bir bilince dönüştüğü belirtildi. Açıklamada, işçi sınıfı, gençlik, kadınlar, Kürt halkı, doğasına sahip çıkan köylüler, yıkıma sürüklenen esnaf ve hemen tüm toplumsal kesimlerin bu yasakları tanımadıklarını pratikleriyle gösterdiklerine işaret edildi.

'ÖNÜMÜZDE HİÇBİR BARİKAT DURAMAYACAK'

Migros’ta, Sinbo’da, SML Etiket’te, PTT’de, Boğaziçi’nde, 8 Mart'larda, Newroz'larda ve birçok yerde direnişlerin baş eğmez bir kararlılıkla sürdüğünün hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi: “İşçiler, gençler, kadınlar, Kürt halkı ve tüm ezilen toplumsal kesimler kararlılıkla faşizmin üzerine yürüyor. Yasakları tanımadan, direniş soluklarını birbirine ekleyerek büyütmeye, birbirlerinden aldıkları güçle mücadeleyi pekiştirmeye çalışıyorlar. 1 Mayıs gerek toplumsal kesimlerde gerekse devrimci-öncü güçlerde birleşik mücadele hattının örülmesi arayışının pratiğe dönüştüğü nesnel bir zeminde karşılanıyor. 1 Mayıs tartışmaları dahi birleşik mücadelenin önemini açığa çıkartıyor.
Ezilenler ile dalga geçercesine ilan edilen o yasak kararlarını çalışmalarımız sırasında tanımadık 1 Mayıs günü de tanımayacağız. İşçi ve emekçileri, faşist zor ve tahakküme kılıf olarak kullanmak dışında bir anlamı olmayan bu yasakları hep birlikte yıkıp geçmeye davet ediyoruz. Sokakta direniş an be an büyürken tüm kesimleri yakılan mütevazi ama sıcak direniş ateşini var gücüyle harlamaya çağırıyoruz.  Meydanları ve sokakları bize yasaklayamayacaklar, Birleşik Mücadele Güçleri işçilerin ve tüm ezilenlerin talepleri, sloganlarıyla başta 1 Mayıs Meydanı Taksim olmak üzere her yerde olacaktır.
İşçi sınıfının mücadele tarihindeki yeriyle sınıf kavgasının nirengi noktalarından biri haline gelen Taksim’de, her geçen gün daha fazla yoksulluğa mahkûm edilen emekçi mahallelerimizde, sokaklarımızda, sömürüye, zulme, faşist baskı ve tahakküm politikalarına karşı isyanımızı eyleme dökeceğiz! Birleşik mücadele ve direniş ısrarımızın önünde hiçbir barikat duramayacak.”