Cumartesi Anneleri, katledilen Tekin için buluştu

Cumartesi Anneleri, devlet-JİTEM tarafından işkenceyle katledilen Düzgün Tekin için buluştu.

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin açığa çıkarılıp yargılanması talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 914’üncü haftasında online açıklama yaptı. Bu haftaki açıklamada, sosyalist kimliğiyle bilinen ve 27 yıl önce İstanbul’da bulunan Güneşli Evren Mahallesi’ndeki evinden ayrıldıktan sonra JİTEM tarafından kaçırıldıktan sonra işkenceyle katledilen Düzgün Tekin’in (21) akıbeti soruldu. Açıklamayı Cumartesi İnsanlarından Avukat Ümmühan Kaya yaptı.

Kaya, yetkililerin sergilediği kayıtsızlığın bir işkence yöntemi olduğunu vurguladı.

İTİRAF: DEVLET KATLETTİ

Düzgün Tekin’in 'kaybedildiği' dönemde sendikal mücadele yürüttüğünü, Tekin’in o dönem ailesine polisler tarafından sürekli takip edildiğini söylediğini belirtti. Tekin’in kendisini takip eden aracın plakasını yazıp eve bıraktığını belirten Kaya, ailesinin evinin önünde sürekli sivil giyimli kişilerin otomobil içerisinde beklediğini ifade etti. Kaya, “Düzgün Tekin 21 Ekim 1995 tarihinde, İstanbul Güneşli Evren Mahallesindeki akrabasının evinden Bayrampaşa’daki işyerine gitmek için çıktı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. O günden sonra evin önünde bekleyen otomobil de bir daha gelmedi” diye konuştu.

Kaya, Tekin’in kaybedilmesinden 18 ay sonra JİTEM’e bağlı itirafçı Kasım Açık’ın Tekin hakkında açıklama yaptığını anımsattı. Kaya, itirafçı Açık’ın beyanlarına dair şunları söyledi: “Basına da yansıyan itiraflarda Açık, Düzgün Tekin’in kendisinin de içinde bulunduğu itirafçılar, polis memurları ve askerlerden oluşan JİTEM birimi tarafından sorgulanarak öldürüldüğünü söyledi. Düzgün’ün bedenini de Edirne yakınlarında askeri alan içinde bulunan Çadırkent çöplüğüne gömdüklerini anlattı. Düzgün’ün eşkâl bilgilerini ve üzerindeki giysilerini tarif eden Kasım Açık, olay yeri ile ilgili de bir kroki çizdi.”

İtirafçı Açık’ın bu açıklamalarının ardından 27 Mayıs 1997 tarihinde Tekin’in ailesinin arama çalışmaları için Çadırkent’e gittiğini belirten Kaya, yetkililerin de o süreçte göstermelik bir arama çalışması başlattığını fakat bir sonuç alınamadığını hatırlattı. Kaya, “Kasım Açık’ın itirafları kendi el yazısı ve imzası ile savcılığa verilse de etkin bir soruşturma yürütülmedi. Bugüne kadar yetkili makamlardan Düzgün Tekin’in akıbetine yönelik hiçbir açıklama yapılmadı, hukuk işletilmedi ve dosya cezasızlık zincirinin bir halkasına dönüştürüldü” diye belirtti.

Çadırkent’teki çöplükte elleriyle oğlunun kemiklerini bulmaya çalışan baba Veli Tekin’in oğluna kavuşamadan yaşamını yitirdiğini, annesi Elif Tekin’in hala oğluna kavuşmayı beklediğini ifade eden Kaya, anne Tekin’in Galatasaray Meydanı’nda gerçekleşen bir eylemde, “Dağlar, taşlar, kuşlar bana yön verin, ben oğluma kavuşayım” diye haykırdığını dile getirdi.