Hasta tutsaklar Kırtay ve Yavuz'un durumu ağır

Hasta tutsaklar Abdulhalim Kırtay ve Sabri Yavuz'un durumunun ağır olduğu belirtildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “F Oturumu” eyleminin 558’inci haftasında dernek binasının önünde eylem yaptı. Bu haftaki eylemde, Balıkesir Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 74 yaşındaki 30 yıllık tutsak Abdulhalim Kırtay’ın durumuna dikkat çekildi.
Eyleme, hasta tutsakların yakınları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu'nun yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Eylemde söz alan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Yıldız, "Kırtay gibi ağır hasta, yaşlı ve engelli olup tek başlarına yaşamlarını sürdürmeleri mümkün olmayan mahpuslar başta olmak üzere, hasta mahpusların yüksek güvenlikli hapishanelere sevk edilmesi ve tedavilerini engelleyen olumsuz koşullar, onları ölüme daha da yaklaştırmaktadır. Bu durum mahpusları olduğu kadar ailelerini de endişe içinde bırakmakta, yaptıkları başvurularda, devletin,  mahpusların sağlık ve yaşam hakkını koruma sorumluluğunu yerine getirmesini istemektedirler" dedi.
Kırtay’ın, ileri derecede prostat, diyabet, yüksek tansiyon, fıtık ve hemoroit hastası olduğunu paylaşan Yıldız, dişlerinin tümünün çekildiği ve sadece sıvı besinler tüketebildiğini belirtti. Yıldız, bu nedenle Kırtay’ın aşırı kilo kaybettiği, hastalıkları ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle cezaevinde yaşamını sürdüremeyecek durumda olduğu ve kişisel bakımının diğer tutukluların yardımı ile yapıldığını aktardı. Yıldız, “Kırtay tedavi amacıyla İzmir Aliağa/Şakran Hapishanesi’ne götürülmüş, burada yaklaşık 4 yıl tutulmuş, ancak gerekli tedavileri yapılmamış ve durumu daha da ağırlaşmıştır. Bu süreçte prostat enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan Kırtay, İzmir Menemen Devlet Hastanesi’nde tedavi görmüş, hapishane idaresi, ailesine durumunun ağır olduğu bildirmiş ve refakatçi istenmiş olmasına rağmen, refakatçi hastaneye kabul edilmediği gibi Kırtay tedavi gördüğü 4 gün boyunca elleri kelepçeli olarak yatırılmış, kötü muameleye maruz bırakılmıştır” bilgilerini paylaştı.
Kırtay’ın pek çok ameliyat geçirdiği ve tedavi gördüğü hastane tarafından “cezaevinde kalamaz” raporu verildiğine dikkat çeken Yıldız, ancak bu durumun Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından dikkate alınmadığı ve tahliye edilmediği kaydetti. Yıldız, “Kızının verdiği son bilgilere göre; Babasının eski rahatsızlıkları daha da artarak devam etmektedir. Dişlerinin olmaması, sağlığını ciddi biçimde etkilemiş, dişlerinin yapılması için tedavi parasının aile tarafından karşılanacağı cezaevi idaresine bildirildiği halde uzun süre geri dönüş yapılmamıştır. Nihayet Abdullah Kırtay ile yaptıkları son telefon görüşmesinde,  cezaevi idaresinin,  dişlerinin yapılacağı yönünde kendisine bilgi verdiğini öğrenmiş bulunmaktadırlar” dedi.


Yıldız, Kırtay Ailesi'nin infaz ertelemesi için başvuruda bulunduğunu belirterek, talebin karşılanmasını istedi.


ANKARA
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemin 430’uncu haftasında, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. Eylemde İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, Sincan 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan 74 yaşındaki ağır hasta tutsak Sabri Yavuz’un durumuna dikkat çekti. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü de katıldı.
Cezaevlerinde 651’i ağır bin 517 hasta tutsağın olduğunu aktaran Çevirmen, bunlardan biri olan 74 yaşındaki Yavuz’un 6 yıldır cezaevinde tutulduğuna dikkat çekti. Yavuz’un Hepatit-B, prostat, Apantist, safra kesesi hastalıkları bulunduğunu belirten Çevirmen, “Bir yıl önce Silivri 5 Nolu L Tipi cezaevindeyken yatarken ilaç kullandığını, bir gece kusmalarının başladığını, Silivri Kampüs hastanesinin aciline nakledildiğini, tahliller sonrasında yaklaşık 6 ay öncesinde Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını, ‘hem safra kesesi hem de fıtık ameliyatı olman lazım’ denilerek Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ne sevk edildiği aktarılmıştır. 9 gün sonra ‘Biz seni ilaçla tedavi edeceğiz’ diyerek, 3 ay sonraya ameliyat için gün verilmiştir” dedi.


Yavuz’un doktorun “hem hasta hem yaşlı kaldıramaz” demesine rağmen Silivri’den Sincan’a getirildiği bilgisini paylaşan Çevirmen, Sincan’a getirilen Yavuz’un yolda hırpalanması nedeniyle cezaevi kampüsünün acil bölümüne kaldırıldığını aktardı. Acilden sonra kampüs hastanesine kaldırılan Yavuz’u, apandisi patlama noktasına gelmesi nedeniyle Ankara Dışkapı Hastanesi’ne sevk edildiğini belirten Çevirmen, şöyle anlattı: “Doktor, hemen safra, apandis ve fıtıktan ameliyat olması gerektiğini söylemiş ve kendisi de İstanbul Şehir Araştırma Hastanesinde hazırda tahlilleri olduğunu ameliyat için üç aya gün verdiklerini aktarmıştır. Sistem kapalı olduğu için tekrar tahlil için kan alınıp, MR için gün verilmiştir. Birkaç gün sonra Dışkapı Hastanesine tekrar götürüldüğünde, işlemleri başlatan doktor Ankara Şehir Hastanesine gittiği için cezaevine geri getirilmiş ve bir hafta sonra eski mavi ring aracıyla tekrar hastaneye götürülmüştür. Ringlerde kusmuş ve durumu kötüleşmiştir. Başka bir cerraha götürülmüş ve tam bu üç aylık gelgitlerin sonunda bütün işlemleri bitmiş ve 16 Kasım 2022’de İnguinal Herni isimli ameliyatı olmuştur. Ameliyattan sonra elleri yatağa kelepçeli olarak 2 gün yoğun bakımda tutulmuştur. Serviste kalıp bakım görmesi gerekmesine rağmen ameliyatlı hali ile hastaneden çıkartılıp yürütülmüş ve cezaevine götürülmüştür.


Cezaevine getirildikten sonra yaranın temizlenmesi için pansuman yapılmamış, 20 Kasım’da gardiyanlar tarafından pamuk ve tentürdiyot verilerek pansumanı kendisinin yapmasını istemişlerdir. Ancak hasta pansumanı yapamamış ve 3 gün boyunca yapılmayana pansuman neticesinde testisleri şişmiş ve çok ağrı çekmiştir. Ayrıca ameliyatlı olmasına ve kendi bakımını yapamayacak durumda olmasına rağmen tek kişilik hücrede tutulmaktadır.”


Çevirmen, diş sorunu olan Yavuz’un implant için gittiği doktorda tedavi olmadan cezaevine girdiğini belirterek, dişlerinin çekileceği söylenen Yavuz’a 6 ay içinde sağlıksız bir diş protezi yapıldığını ve 8 ay içinde kırıldığını söyledi. Çevirmen, “TBMM komisyonundan milletvekilinin Silivri’ye gelmesi ve durumunu aktarmasının üzerine hemen sabah kampüs doktoruna çıkarılmış ve protezini yeniden yapacağız denilmiş, ancak 7 ay sürmüş ve dişi takılmadan 3 ay önce Sincan'a sürgün edilmiş, yapılan dişleri de Silivri’de kalmış ve eski protezlerini kullanmaktadır” dedi.


Çevirmen, şunları söyledi: “Sabri Yavuz’un öncelikle tek kişilik hücrede tutulması uygulamasından vazgeçilmeli ve daha kalabalık bir yere alınmalıdır. Tüm tedavileri eksiksiz bir şekilde yürütülmeli, kampüs hastanesinde pansumanları gerçekleştirilmeli, diş tedavileri tamamlanmalı ve bu süreç içinde de ilerlemiş yaşı ağır hastalıkları da göz önünde bulundurularak tahliyesi sağlanmalıdır.”