HDP: MEB, YÖK ve ÖSYM şaibe merkezlerine dönüştü

HDP, Eğitim Politikaları Komisyonu Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, KPSS ve ÖSYM’de yaşanan skandallara dikkat çekerek, “MEB, YÖK ve ÖSYM şaibe merkezlerine dönüştü” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan HDP, Eğitim Politikaları Komisyonu Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “2010 yılında iktidarın eski ortağı tarafından gerçekleştirilen KPSS’de yaşanan toplu kopya ve soruları sızdırma skandalı henüz aydınlanmamışken, aradan geçen 12 yılda ÖSYM tarafından düzenlenen neredeyse her sınavda yeni skandallar ortaya çıkmaktadır” dedi.

Açıklamada, “Eğitim alanında hemen hemen her yıl değişen bakanın kendisiyle beraber farklı bir eğitim sistemini getirmesi, eğitimde “AKP’ye sadakatin” aranan tek kriter haline getirilmesi ve Gülen Cemaatinin yerine benzer cemaatlerin örgütlendirilmesi var olan eğitim sistemini daha da çürütmüştür” diye belirtildi.

31 Temmuz’da gerçekleştirilen KPSS’nin, “yaşanan çürümüşlüğü bir kez daha gözler önüne serdiğini” ifade eden Koçyiğit, iktidarın hep yaptığı gibi yine inkar yolunu seçtiğini kaydetti.

Koçyiğit, “Türkiye'deki eğitim sistemi özellikle AKP ile birlikte kayırmacı ve niteliksiz bir hale getirilmiş, deneme tahtasına dönüştürülmüş ve skandalların üretildiği bir merkeze dönüşmüştür. Bu sistem gençlerin hayallerini çalmaktadır, ülkemizin ve halkımızın geleceğini heba etmektedir” diye vurguladı.

Koçyiğit şunları ekledi: “Bir milyon 350 bine yakın ataması yapılmayan öğretmen ve yine farklı branşlarda ataması yapılmayan üniversite mezunları her yıl katlanarak artmaktadır. Binbir zorlukla okuyan adaylar, eğitim aldıkları alanda istihdam edilmemektedir. Son dönemde artarak devam eden diplomalı işsiz sayısı ile birlikte bir de yaşanan sınav skandalları adayları geleceksizliğe itmekte, hatta can almaktadır. Güvenilirliğini yitiren, liyakatı ortadan kaldıran, her yıl onlarca kamu personeli adayının umutlarının çalınmasına neden olan KPSS’nin ve sözlü sınav uygulamasının derhal kaldırılması gerekmektedir. Şaibeli sınavlar iptal edilerek kamu personeli adaylarının geriye dönük hakları iade edilmelidir. YÖK kaldırılmalı, akademide özgür, eşit, adil, parasız ve anadilinde eğitimin koşulları yasalarca güvence altına alınmalıdır.

Halkların Demokratik Partisi olarak halkımıza ve gençlerimize dayatılan bu geleceksizliği reddediyor, bir bütün olarak adaletsiz olan sistemi ve eğitim sistemini değiştirmek için mücadelemizi sürdürüyoruz.”