Kayıp yakınları, katledilen Ocak için buluştu

İHD İzmir Şubesi ve kayıp yakınları, devlet güçlerince katledilen Hasan Ocak için buluştu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi ve kayıp yakınları, iki haftada bir “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganıyla gerçekleştirdikleri oturma eylemi için Konak eski Sümerbank önünde bir araya geldi. Eyleme Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, Halkların Demokratik Partisi İzmir il eşbaşkanları, HDP PM üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Bu hafta 21 Mart 1995 tarihinde kaybedildikten sonra cenazesi kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ocak'ın failleri soruldu.

İŞKENCEYLE KATLEDİLDİ

Eylemde konuşan İHD İzmir Şubesi Sekreteri Ali Aydın, Ocak'ın 21 Mart 1995’de annesini arayarak geleceğini belirttiği eve bir daha gidemediğini belirterek, ailenin İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı’na yaptığı başvurulara “gözaltında değil” yanıtı aldığını söyledi. 23-28 Mart 1995 tarihleri arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutulan iki kişinin, Ocak’ı şubede gördüklerini belirttiğini ifade eden Aydın, ailenin savcılık, Meclis ve Başbakanlık nezdinde bulunduğu tüm girişimlerinin reddedildiğini hatırlattı.

 Ocak'ın ağır işkence izi taşıyan bedeninin 58 gün sonra Beykoz Buzhane köyündeki ormanlık alanda bulunduğunu kaydeden Aydın, "Ailesi her yerde onu ararken onun cansız bedeninin tüm resmi makamlardan geçirilip; gizlice Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı'na 'meçhul kişi' olarak defnedildiği açığa çıktı. Ocak ailesinin hukuki girişimleri devam etti ama sonuçsuz kaldı Fatih Cumhuriyet Savcılığı, terörle mücadele şubesi polisleri ve olayın soruşturulması ile ilgili görevlerini ihmal eden devlet görevlileri hakkında yapılan çok sayıda suç duyurusunu birleştirdi ve 'Şikâyetler somut bir veriye dayanmıyor' gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi" dedi.

Ocak Ailesi'nin başvurduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye aleyhine yeterli ve etkin bir soruşturma yürütülmediği için ihlal kararı verdiğini belirten Aydın, şöyle dedi: "Hasan Ocak gözaltında kaybedildiğinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Reşat Altay, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar idi. Hasan Ocak gözaltında kaybedildiğinde İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu’ydu. İçişleri Bakanı Nahit Menteşe’ydi. Başbakan Tansu Çiller’di. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’di. Hasan Ocak'ı işkencede öldürenler ve sonrasında kaybetmek için kimsesizler mezarlığına gömenler bu suçu onların koruması altında işlediler. Onlar insanlığa karşı işlenen bu suçtan sorumludurlar."