Meriç'e atılan mültecinin babasından çağrı

Meriç Nehri'ne atıldıktan sonra haber alınamayan Mohammet İsmail’in babası Ali Ahmet İsmail, oğlunun bulunmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Edirne'de Meriç Nehri'ne atılan ve halen kayıp olan mültecilerin aile ve avukatlarıyla Taksim'de bulunan dernek binalarında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatları ve Sığınmacılar Platformu Meclis üyesi Taha Elgazi katıldı.

 'NEFRET SÖYLEMLERİ YOL AÇIYOR'

Yoleri, mültecilere yönelik bu tarz olaylara nefret söylemlerinin yol açtığı söyleyerek, "Burada sınır geçişlerine getirilen ağır uygulamaların çok kötü olaylara neden olduğunu görüyoruz. Bu tehlikeli yolculuğa mülteciler kendilerini mecbur hissediyorlar ve bu uğurda yaşamını yitiriyorlar. Her olayda çok büyük acı duyuyoruz. Türkiye’ye gelmeye ve gitmeye çalışan mültecilerin yaşamlarını yitirdiklerini biliyoruz. Geçici koruma kimliği olan mültecilerin Türkiye’den gitmek istediklerini gösteren veriler var” dedi.
Meriç Nehri'nde mültecilere uygulanan işkenceye dikkat çeken Yoleri, olaya ilişkin soruşturmanın devam ettiğini belirterek, “Bu hukuki süreç 2 dosyadan oluşuyor. Biri dosya faillerin bir önce tespit edilmesi ve cezalandırılması, ikinci dosya ise kayıpların bulunması. Dış etki olmadan devletin bunu aydınlatması gerekiyor. Devletin konuyla ilgili açıklama yapmak gibi sorumluluğu var” diye belirtti.

'ASKERLER BİZİ AYIRDI, NEHRE ATILANLARDAN HABER ALAMADIK'

Nehre atılan ve isminin açılmasını istemeyen bir mülteci, Muhammet İsmail ve  beraberindeki 5 kişi ile Yunanistan'a geçmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Askerler bizleri 5’er kişilik gruplara ayırdı. İsmail'in bulunduğu gruptan 2 kişi nehre atıldıktan sonra haber alamadık. Öldüklerini düşünüyoruz. Bir an önce kayıp kişilerin bulunmasını ve sorumluların yargılanmasını istiyoruz" dedi.
Nehre atıldıktan sonra haber alınamayan Mohammet İsmail’in babası Ali Ahmet İsmail de oğlunun kaybolduğu günden beri büyük acılar yaşadığını ifade ederek, oğlunun bir an önce bulunması için yetkililere çağrıda bulundu.

ENGELLEMEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

Dava avukatlarından ÖHD üyesi Vedat Çağırtekin, durumun çok vahim olduğunu belirterek, “Olayın mağdurlarıyla görüşmemizin ardından suç duyurusunda bulunduk ve soruşturma devam ediyor. Kayıplar ile ilgili çalışmamız var. Konu ile ilgili başvurularımız devam ediyor. AFAD ile görüşmemizde bize ‘İzin olmadan araştırma yapamayız’ cevabı gelince biz de askeri yetkililerin yanına gittik. Oradan izin almak için de Edirne Valiliği’ne gittik. Şu an orada tıkanmış durumdayız. Arama çalışmaların başlatılmasını istiyoruz. Bu olayın yargısal boyutunu sonuna kadar sürdüreceğiz.  Sorumluların yargılanmasını sağlayacağız” diye konuştu.

'SINIRDA BÜYÜK FACİALAR YAŞANIYOR'

Dava avukatlarından ÖHD üyesi Ahmet Baran Çelik ise Edirne sınırının yanı sıra Suriye sınırında da büyük faciaların yaşandığını belirterek, “Yaptığımız araştırmalara göre 2011 yılından 20 Ağustos 2021 yılına kadar Suriye sınırında 502 kişi askeri yetkililer tarafından öldürüldü. Tespit edebildiğimiz kadarıyla 502 kişinin 67’si kadın 92’si çocuk. Bunun yanı sıra 742 de yaralama olayı var. Bunlar sistematik hale dönüşmüş durumda. Buna ilişkin raporu gelecek hafta açıklayacağız. Öte yandan Edirne sınırında da ciddi oranlarda ölümler yaşanıyor. Bu iki sınır, cehenneme dönüşmüş durumda” şeklinde konuştu.