GÖRÜNTÜLÜ

Avrupa’da yaşayan Kürtler 1 Mayıs’ta alanlara çıktı

Dünya İşçi ve Emekçiler Günü olan 1 Mayıs’ta dünyanın her tarafında işçiler meydanlara çıkarken, Kürtler de kendi renkleriyle kortejler arasında yer aldı.

Avrupa’dan sendikaların çağrısıyla düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşlerine Kürtler yoğun bir şekilde katılım sağladı. 

MARSİLYA

Marsilya’da binlerce kişi Canabier Meydanı'nda 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlamak için bir araya geldi. Kurdistan Demokratik Toplum Merkezi’nin de aralarında olduğu örgüt ve kurumlar kendi renkleri, pankartları ve flamalarıyla etkinliğe katıldı. 

Yürüyüş boyunca Kürtler "Başkan Apo'ya Özgürlük", "Kurdistan'a Statü", "Katil Erdoğan", "İşgale Son" gibi sloganlar attı. 

Dağıtılan bildirilerde, tecrit ve işgale dikkat çekilirken, Türk devletinin kapsamlı bir savaşa hazırlık yaptığına dair kamuoyunu duyarlı olmaya çağrıldı.

HENNEBONT

Fransa'nın Hennebont kentinde işçi sendikaları, siyasi partiler ve derneklerin çağrısıyla saat 10:30'da belediye meydanında bir araya geldiler. Lorient ve Hennebont kentlerinde yaşayan Kürtler de kendi renkleriyle 1 Mayıs kortejinde yer aldılar.

Yapılan konuşmalarda; 1 Mayıs'ın tüm işçilerin ve zulme karşı mücadele eden halkların dayanışma içinde birleştiği, ortak özgürlük arzusunu dile getirdiği gün olduğu vurgulandı. Her ten rengi, dini, dili ve cinsiyeti ne olursa olsun tüm insanların adil, demokratik ve barışçıl bir dünya arzusunu ifade ettiği belirtildi. 1 Mayıs kutlaması sloganlar ve marşlarla sona erdi.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde 1 Mayıs coşkulu bir şekilde kutlandı. Binlerce insan saat 11.00’de Altona belediyesinin önünde bir araya geldi. Kentteki Kurdistanlılar da 1 Mayıs kortejlerinde yerlerini aldı. Sendikaları, siyasi partiler ve birçok kadın kurumunun katılım sağladığı yürüyüş Landesbrücken limanında son buldu.

FRANKFURT

Frankfurt Hauptwache'de bir araya gelen onlarca bileşen, sendika ve kadın kurumları 1 Mayıs için yürüdü. Yürüyüşe katılanlar arasında Amara Kadın Meclisi, Frankfurt Demokratik Kürt Toplum Meclisi, PJAK, KCR, KJAR ve onlarca Sol örgüt fraksiyonu yer aldı. Ayrıca Belçika devletinin Kürt medyasına ilişkin tutumu da açılan bir pankart ile protesto edildi.

Yürüyüşün ön kortejinde “Hoch die interationale Solidarität" (Yaşasın Halkların Dayanışması) pankartı taşınırken, ayrıca "Bîjî Yek Gûlan”, “Özgür Kürt Basını Susturulamaz” pankartları dikkat çekti. Sık sık “Jin Jîyan Azadî” sloganının yükseldiği 1 Mayıs yürüyüşü Römerplatz meydanına kadar sürdü. 

DUISBURG

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, Almanya'nın Duisburg kentinde coşkuyla kutlandı. Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından organize edilen etkinlik, Duisburg-Hamborn semtindeki Belediye binası önünde sabah saat 10.00'da başladı. Miting alanında çeşitli kurum ve sendika temsilcileri ile gençler, hak taleplerini içeren konuşmalar yaptı. Alman-Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumlar arasından Alman MLPD, ATİF ve KON-MED adına konuşmalar yapıldı.

Konuşmalardan sonra kitle, yaklaşık 3 km yürüyerek mitingin yapıldığı Landschaftopark-Nord Meydanı'na ulaştı. Yol boyunca Kurdistanlılar, "Yaşasın 1 Mayıs", "Bijî Yek Gulan", "Bijî Serok Apo", "Zap-Avaşin-Metina", "Bijî Berxwedana Gerilla" sloganları attı.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde sendikalar ve örgütlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüş, saat 10:00'da Gewerkschaftshaus Meydanı'ndan başlayarak merkezin en işlek sokaklarında devam etti. Merkez Marktplatz'da ise çeşitli kurumlar tarafından yemek ve bilgilendirme standları açıldı. Kutlama etkinlikleri saat 15:00'e kadar devam etti.

Yürüyüş sırasında Kurdistanlılar sık sık "Bijî Yeke Gûlan" ve "Bijî Serok Apo" sloganları attılar. Yürüyüşte, Kürtçe, Türkçe ve Almanca yazılı büyük pankartlar ile Rojava bayrakları, TJK-E flamaları ve Paris şehitlerinin fotoğrafları taşındı. 

STUTTGART

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü, Almanya'nın Stuttgart kentinde büyük bir yürüyüşle kutlandı. Her halktan, her renkten ve her meslekten işçi, emekçi ve kadın direnişçilerin bir araya geldiği eylemde, Almanya'nın “Erdoğan diktatörlüğüne” silah desteği vermesi protesto edilirken, YPJ ve YPG direnişi ile dayanışma mesajları verildi. 

Marktplatz'da toplanan Kürt Halkı ve Dostları, saat 10.30 civarında yürüyüşe başladı ve miting alanı olarak seçilen Marktplatz'a kadar yürüyüşlerini sürdürdüler. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın büyük bir posteri de açıldı. 

HELSİNKİ

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de, 1 Mayıs Dünya İşçi Bayramı dolayısıyla bir yürüyüş düzenlendi. İşçi ve çalışanların sendika ve örgütleri, farklı bloklar altında bir araya gelerek ortak bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kürtler NCDK’nin öncülüğünde, birçok sol ve anarşist örgütün oluşturduğu "Genel Grev" bloğunda da yer aldı.

Bu yürüyüşteki genel grev bloğunun teması, genel grev çağrısı yapmak ve Finlandiya'nın mevcut sağcı hükümetinin politikalarına karşı işçilerin gücünü göstermekti. Son zamanlarda Finlandiya'da hükümetin politikalarına karşı grevler düzenleniyor ancak mevcut hükümet bu konuda yanıt vermiyor ve sendikalarla müzakerelere girmiyor.

1 Mayıs yürüyüşü, şehir merkezindeki Oodi Kütüphanesi'ne kadar devam etti. Burada yapılan açıklamalarda sağ hükümetin politikaları eleştirildi ve genel grev çağrısı yapıldı.

LİMASOL

Kıbrıs'ın Limasol kentinde binlerce kişi, 1 Mayıs işçi bayramını kutlamak için bir araya geldi. Kıbrıs'ın en büyük işçi sendikası olan PEO ve Teofilos Kürt Kültür Derneği gibi kurumlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları da etkinlikte yer aldılar.

Yürüyüş sırasında Teofilos Kürt Kültür Derneği, kendi pankartları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posterleri ile yürüyüş kortejinde yer aldı. "Abdullah Öcalan'a Özgürlük" sloganları etkinliğe damgasını vururken, sık sık  "İşgalci TC" ve "Katil Erdoğan" gibi sloganlar da yükseldi. Ayrıca yürüyüş esnasında "Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürt sorununa siyasi çözüm" kampanyasına ilişkin bildiriler dağıtıldı.

BERLİN

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Almanya Sendikalar Birliği (DGB) tarafından organize edilen "Daha Fazla Adalet için Sokağa Çıkın" şiarıyla 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleşti. Yürüyüş, Karl-Marx-Alle köşesi Pariser Kommune adresinde başladı ve Roten Rathaus (Kızıl Belediye) binasının önünde miting ile son buldu. Yürüyüşe çok sayıda sendika, siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve aktivist katıldı.

Yürüyüşte Kurdistanlı ve Türkiyeli sol kesim ve kurumlar da yer aldı. Özellikle Özgür Kurdistanlılar Meclisi (Nav Berlin), Dest Dan Kadın Meclisi, KKP, Aveg-Kon, Atif, TekoJIN ve TCŞ üyeleri yürüyüşe katılarak kendi renkleri ve sloganları ile yürüdü. TCŞ üyeleri, "Bijî 1 Gulan, Biji Rojava" pankartı ardından yürüdü 

1 Mayıs etkinliğinin diğer bir adresi Mariannenplatz’da yapılan etkinlik oldu. Dest Dan Kadın Meclisi, Nav Berlin ve PYD-Berlin, etkinlikte stand açarak Kürt yemeklerini tanıttı.