QSD komutanı: Rakka’nın özgürleştiği müjdesi yakın

Demokratik Suriye Gücü (QSD) komutanı Dijwar Serêkaniyê, güçlerinin Rakka’ya adım adım ilerlediğini ifade ederek yakın bir süreçte halklara Rakka’nın özgürleştiği müjdesini vereceklerini söyledi.

YPG ve YPJ’nin de içinde bulunduğu Demokratik Suriye Gücü (QSD) öncülüğünde süreç Fırat’ın Gazabı hamlesinin geldiği noktayı QSD komutanı Dijwar Serêkaniyê değerlendirdi.

Hamlenin üçüncü aşamasının ikinci adımı olarak belirledikleri operasyonun son bir aydır sürdüğünü ifade eden Serêkaniyê, bu süreçte çok büyük başarılar elde edildiğini ve Der Zor ile Rakka yolunun kesildiğini belirtti. QSD güçlerinin Fırat suyuna kadar indiğini ve iki kol halinde hareket ederek çok büyük bir alanı özgürleştiğini ifade eden Serêkaniyê şunları söyledi: “İki kol olarak hareket ediyoruz. Bir kolumuz Merxe Şerqi, Kerami yakınlarından hareket etti. Diğer kolumuz da Mekmen tarafından başladı. Mekmen kolumuz 55 km alanı özgürleştirmiş durumda. Burada onlarca köy ve mezra özgürleştirildi. Ele geçirdiğimiz bu alanın stratejik konumu önemlidir. Dera zor ile Raka arasındaki yol buradan geçiyor. Yine; 30 km Fırat suyunun yanında Mefel Newa var, Cezra hattı var. Şimdi Cezra hattı üç şekilde tanımlanıyor ve bunlar çok önemlidirler. Cezred Şems, Cezred Milan ve Cezred Ebu Hemi. Biz bu köylerin hepsini ve Kasha’yı da özgürleştirdik. Bu köylerin hepsi de stratejik köylerdir ve çok büyüktürler. Bu günde Kashibal köyüne ulaştık. Bu köyde operasyonlarımız devam ediyor. Dediğim gibi 30 km Fırat suyunun yanındaki tüm alanı ele geçirdik ve tümden bu alan DAİŞ’ten temizlenmiş durumda.”

ARAP GENÇLERİ BU HAMLEDE GÜÇLERİMİZE KATILDI

Konuşmasının devamında halkın kendilerine karşı olan yaklaşımını da değerlendiren QSD komutanı Serekaniyê, şimdiye kadar onlarca Arap gencinin QSD güçlerine katıldığını ve halkın büyük ilgisiyle karşılaştıklarını dile getirdi. Halkın kendilerine yaklaşımının çok olumlu olduğunu anlatan Serekaniyê “Özgürleştirilen bu köylerden Arap gençlerinden katılımda oldukça var. Ve katılımlar devam ediyor. Yine halk bizi gördükçe, tanıdıkça daha çok moral alıyor. Bize şunu diyorlar; ‘sizin için söylenen ve bizim gördüklerimiz çok farklı. Bize sizi çok kötü anlatıyorlardı. Ama biz sizi görüp tanıdık. Gördük ki onların bize anlattıkları çok yanlış ve yalan şeylerden ibaret.’ Diğer taraftan Der Zor tarafındaki halk bizim tarafa gelip özgürleştirilen alanlara geçiyorlar. Burada da bizim sivil örgütlerimiz bu halka yardım ediyor. Halka gıda malzemelerini dağıtıyorlar. Halkın yaşadığı sıkıntıları geçirmek için ellerinden geleni yapıyorlar” şeklinde konuştu.

Operasyonlarda DAIŞ’e ait bol miktarda cephane ele geçirdiklerini dile getiren QSD komutanı, bunlara yönelik de şunları söyledi: “Bu hamlede DAIŞ’in çok fazla cephanesi de elimize geçti. Çok sayıda kleş, B7, BKC silahları ele geçirildi. Doçkalar ele geçirildi. Dört bomba yüklü araba ele geçirildi. 5 araba kendisini patlattı. Çok sayıda füze kullandılar. Ancak öyle olumsuz bir etki güçlerimizde yaratmadı. Tam tersine gücümüz büyük bir moral ve coşkuyla düşmanın üzerine yürümeye devam etti ve ediyor. Çok sayıda DAIŞ cenazeleri elimize geçti. Yine 6 çete silahlarıyla birlikte esir alındı. Çok sayıda tüneller ele geçirdik. Ve bu tünellerin hepsi etkisiz hale getirildi. Çok sayıda mayın ele geçirdik. Bazı yerlerde mayın tarlaları yapmışlardı. Onların büyük bölümünü imha ettik. Bazılarını da etkisiz hale getirdik. Bu şekilde operasyonlarımız devam ediyor.”

ÖZGÜRLÜK MÜJDESİ YAKIN

Dijwar Serêkaniyê; QSD, YPG ve YPJ olarak operasyonlarına devam edeceklerini ifade ederek Der Zor ve Rakka arasındaki 30 kmlik hattın tümden temizlendiğini ve şu anda doğu tarafından Rakka’ya ilerlediklerini söyledi. Şehrin güneybatı ve kuzey tarafından kuşatıldığını belirten Serekaniyê, “bu şekilde Rakka’ya ilerliyoruz ve Rakka özgürleştirilene kadar operasyonlarımız durmayacak. Önümüzdeki aylarda halkımıza Rakka’nın özgürleştirildiği müjdesini vereceğiz. Zaten demokratik halkların, Demokratik Suriye güçlerinin  ve YPG YPJ öncülüğünde olacak” şeklinde konuştu.

Son olarak yakınlaşan Newroz bayramına için bir mesaj veren Serêkaniye, Kawa gibi QSD güçlerinin de halklara özgürlük armağan edeceğini dile getirdi. QSD komutanı devamla şunları söyledi: “biz Newroz bayramına da yaklaşıyoruz. Newroz bizim için özgürlük sembolüdür. Nasıl ki yüzyıllarca Kürtler üzerinde yapılan zulme karşı baş kaldıran Demirci Kawa, Newroz ateşiyle zaferi ilan etmişse ve Kürt halkını bu zulümden kurtarmışsa, bizde bugün Demirci Kawa’nın ardılları olarak özgürleştirdiğimiz bu alanlarla Ortadoğu halkları üzerinde yürütülen bu zulme karşı direnerek hem Kürt ve Arap halkları, yine tüm dünya halkları için DAIŞ’e karşı savaşacağız. Onların bulunduğu her yere gideceğiz ve onları ortadan kaldırana kadar durmayacağız.”