TTB: Fincancı’nın yanında olacağız

TTB Merkez Konseyi 2'nci Başkanı Ali İhsan Ökten, kimyasal silah kullanımının araştırılmasını istediği için tutuklanan tıp uzmanı Şebnem Korur Fincancı'nın yanında olacaklarını vurguladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk devletinin gerillaya karşı kimyasal silah kullandığına dair bilgilerin araştırılmasını istediği için 26 Ekim’de İstanbul’da gözaltına alınarak tutuklandı.

“Örgüt propagandası” yapmakla suçlanarak hakkında 7,5 yıl hapis istenen Fincancı için Ankara'da TTB Genel Merkezi önünde açıklama yapıldı.

TTB Merkez Konseyi 2'nci Başkanı Ali İhsan Ökten, Fincancı’nın tutukluluğunun üzerinden bir ay geçtiğini hatırlattı.

Ökten, "Bizler, mesleki bağımsızlık ilkelerine yöneltilen bu antidemokratik müdahaleleri tüm topluma verilmiş bir gözdağı olarak görüyoruz. Türk Tabipleri Birliği ve tabip odalarının son dönem Covid-19 salgınında olduğu gibi bilimsel bilgiyi her daim, şeffaf bir şekilde toplumla paylaşması, hekimlerin emeğini ve sözünü meydanlara taşıyarak çalışma koşullarını savunması, belli ki iktidarı rahatsız etmiştir. TTB susarsa sağlık da susar” dedi.

Ökten şunları ekledi:

"TTB, her türlü zorbalığa rağmen toplum sağlığını ön planda tutmuş, paylaştığı tüm veriler ve önerilerde haklı çıkmıştır. Bilinmelidir ki TTB olmadan sağlık, TTB olmadan nitelikli sağlık hizmeti, TTB olmadan sağlık hakkı mücadelesi, TTB olmadan hekim emeği mücadelesi olmaz. Meslek örgütümüzün tarihinden aldığımız güçle dün olduğu gibi bugün de hem meslek örgütümüzün hem de Merkez Konseyi Başkanı’mız Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın yanında olacağız. Halkın sağlığı, hekimlerin hakları için kılını kıpırdatmayanların, TTB’nin yasası ve geleceği hakkında tek bir söz etmeye hakları yoktur. Biz, topluma ve hekimlere, onların sağlığını ve emeğini korumak için söz verdik ve dün olduğu gibi bugün de hiçbir iktidar bize geri adım attıramayacak. Türk Tabipleri Birliği, kimlerin iktidarda olduğuna bakmadan, tarihinin her döneminde olduğu gibi bugün de hekimler için hekimlerle birlikte mücadelesine devam edecektir.”