Uğur: İktidar daha da saldırabilir

SYKP Eşbaşkanı Cavit Uğur, önümüzdeki süreçte saldırıların daha da artmasının olası olduğunu belirterek, “Saldırılara karşı uyanık olmak, teşhir etmek, açıktan itiraz geliştirmek gerekir” dedi.

AKP-MHP iktidarının, savaştan beslendiğini; çatışmasızlık halini, ayakta kalması açısından bir dezavantaj olarak gördüğünü kaydeden SYKP Eşbaşkanı Cavit Uğur, tek adam rejiminden kurtulmak için ortak ses çıkarmaktan başka yol olmadığını söyledi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eşbaşkanı Cavit Uğur, HDP’ye yönelik saldırılarla ilgili ANF’ye konuştu. Saldırıların yeni olmadığını hatırlatan Uğur, şunları söyledi: “7 Haziran 2015 seçimlerinden itibaren HDP sistematik saldırı altında. Şimdi HDP önünde yapılan saldırı, demokratik muhalefeti baskılamak ve Kürt Hareketini çöktürme planının bir parçası olarak cereyan ediyor. Rejimin bilgisi, onayı ve planlaması dışında değil. Hem Gar Katliamı’nda ortaya çıkan yeni bulgular hem de Deniz Poyraz davasının seyri de bunu gösteriyor.”

HDP VE BİLEŞENLERİNİN SUSTURULMASI

Rejimin bekası açısından 2023 dönemeci diye tanımladığı sürece işaret eden Uğur, şöyle devam etti: “Demokratik muhalefeti baskılamak, burjuva muhalefeti arkasına dizmek için öncelikli olarak HDP'nin kapatılması, işlevsiz hale gelmesi, etrafındaki sol demokratik güçlerin susturulması onlar açısından elzemdir. O açıdan da çeşitli cinayetler işleniyor, provokasyonlar tertipleniyor. HDP'nin siyaset yapamayacağı bir iklimin, devlet terörüyle oluşturulması isteniyor. HDP'nin genel merkezine yapılan girişim budur. Saldıranların artarak devam etmesinin muhtemel olduğunu söylemek için kahin olmaya gerek yok.”

ÇATIŞMAYI DERİNLEŞTİRMEK İSTİYOR

İktidarın savaştan beslendiğini; çatışmasızlık halini, ayakta kalması açısından bir dezavantaj olarak gördüğünü kaydeden Uğur, “Çatışmayı derinleştirmek, her düzeyde toplumsal kutuplaşmayı büyütmek, HDP'yi bir terör meselesi haline getirip şovenist hisleri kaşımak için uğraşıyor. 2023 sürecine yaklaştıkça bu ve benzer operasyonların, benzer saldırıları daha fazlasıyla karşılamak mümkün” şeklinde konuştu.

İTİRAZ ETMEKTEN BAŞKA YOL YOK

Türkiye’deki toplumsal muhalefete, demokratik kitle örgütlerine hatta burjuva muhalefetine çağrıda bulunan SYKP Eşbaşkanı Cavit Uğur, şunları ekledi: “Saldırılara karşı uyanık olmak, bunları teşhir etmek, açıktan itiraz geliştirmek gerekir. Her ihtimal mümkün, saf olmaya gerek yok. Mevcut tek adam rejiminden kurtulmak isteniyorsa karşısında ortak ses çıkarmaktan başka yol yok