Kadına yönelik şiddete karşı yeni kampanya

Kadınlar Birlikte Güçlü ekibi, kadına yönelik şiddete karşı iki ay sürecek bir kampanya başlattı.

Sosyalist, feminist ve birçok kadın örgütü ve bağımsız kadınlardan oluşan Kadınlar Birlikte Güçlü, "Cinayet haberi okumaya tahammülümüz kalmadı" diyerek kampanyaya start verdi.

“Kadın Cinayetlerini Acil Önle” başlıklı kampanya, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne kadar sürdürülecek.

Kampanya çerçevesindeki ilk eylem 28 Eylül'de Kadıköy'de yapılacak. Kadınlar, Emine Bulut'tan Hande Kader'e 100 kadının hikayesini okuyacak.

Kampanyaya ilişkin yapılan çağrıda, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'ne yaklaşık 2 ay kalmışken; 28 Eylül Cumartesi günü kampanyaya başlıyoruz! Saat 14.00'te Kadıköy iskelede olacağız” denildi.

Kadın örgütü, öldürülen yüzlerce, binlerce kadından 100'ünün hikayesini anlatmak, onları sadece öldürüldükleri gün değil oraya varana kadar günlerce, aylarca, yıllarca şiddetle baş başa bırakan ve hayatta kalmak için sosyal medyadan sesini duyurmak zorunda bırakan sisteme isyan etmek için bir araya geleceklerini belirtti.

Çağrıda şunlar ifade edildi: “Sayıların ardındaki kadınları, cinayetlerin ardındaki hayatları, yasalar uygulansa, faillerin sırtları sıvazlanmasa, 'karı-koca arasına girilmez' denmese önlenebilecek erkek şiddetini görünür kılmak için… Sadece yaşamak için değil, şiddetten uzak, eşit ve özgür yaşamak için… İsyanımız da, dayanışmamız da yeni değil. İstanbul Sözleşmesi, 6284 ve toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadelemiz yeni değil. Ama her zamankinden daha yüksek sesle olmak zorunda. 100 kadından birine ses vermek için, haydi sen de gel.”