29'uncu Hüseyin Çelebi Edebiyat ödülleri sahiplerini buldu

Şehit Hüseyin Çelebi anısına Kürtçe, Almanca ve Türkçe şiir ve öykü dalında eserlerin değerlendirildiği etkinlikte Hüseyin Çelebi bir kez daha ölümsüzleştirildi, kazananlar ise onurlandırıldı.

JXK ve YXK tarafından Şehit Hüseyin Çelebi anısına düzenlenen Hüseyin Çelebi Edebiyat Etkinliği'nin 29'uncusu Stuttgart Feuerbach'taki Stuttgart Festhalle'de saat 14:00'te başladı.

Avrupa, Bakur ve Türkiye'den çok sayıda kısa öykü ve şiir gönderilen etkinliğe en büyük katılım Almanya ve Türkiye cezaevlerinden oldu.

Kürtçe hikâyeler Loqman Guldivê; şiirler Fevzi Özmen, Abdulkadir Ulumaskan ve Aysel Avesta; Türkçe öyküler Orhan Çelik ve Bayram Balcı; Türkçe şiirler Hicri İzgören, Sercan Aydın ve Robert Pekgöz; Almanca metinler ise Anja Flach, Ceren Yıldırım ve Newroz Botan tarafından değerlendirildi.

Etkinliğin yapıldığı salon Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın “Wê şoreş bibe şoreşa azadiya jinê” ve “Ên dîroka xwe ya azadiyê rast nenivîsin, nikarin azad bijîn'” sözlerinin yer aldığı  pankartlarla süslendi. Hüseyin Çelebi'nin “Ve inanıyorum ki en derin acıları yaşamış bir halk en canlı sevinçleri hissedebilir” sözünün yer aldığı bir pankartın yanı sıra Şehîd Sara Goyî ve Şehîd Rûken Zelal'in anısına “Xwedawendên Azadiyê" yazılı pankartlar asıldı. “Şehîdên me rûmeta me ne” sloganıyla Şehit Zekiye Alkan, Şehit Hüseyin Çelebi, Şehit Rahşan Demirel, Şehit Dîdar Harûn ve Şehit Fırat Çiçek anıldı.

Cigerxwîn, Baba Tahirê Uryan ve Ehmedê Xanî gibi Kürt şairlerin şiirlerinin sergilendiği etkinlik salonunda Hüseyin Çelebi'nin gençlik ve çocukluk yıllarına ait bazı resim ve şiirler katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ressam Elif Küçük ve Savaş Poyraz'ın eserleri de etkinlikte sergilendi.

Program, Hüseyin Çelebi şahsında tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından  YXK ve JXK adına Kamo Çelik bir konuşma yaptı.

“Bugün onun adına mücadeleye devam ediyoruz” diye konuşan Çelik, “kendisi onursal üyemizdir. Bugün bile Kürt gençleri olarak Hüseyin Çelebi'nin anısına örgütleniyoruz. Edebiyat etkinliğimiz 1993 yılından bu yana düzenleniyor. Kürdistan'dan Avrupa'ya gönderilen tüm edebi eserlere hoş geldiniz demek ve ödül kazanan şiirleri okuyarak kazananları onurlandırmak istiyoruz” dedi.

Hüseyin Çelebi’nin babası Rıfat Çelebi ise alkışlarla sahnedeki yerini aldı ve salondakileri selamlayarak konuşmasına başladı. Kürdistan’dan sürgün ile başlayan hayatlarını bugün Avrupa’da sürgün olarak devam ettiğini belirten Çelebi, şu ifadelere yer verdi:

“Biz yurtseverliği çocukluktan öğrendik. Hüseyin yedi yaşında iken onunla beraber savaş karşıtı bir eyleme katılmıştık. Hüseyin o zamandan beri hiç bir şeyden geri kalmadı. Cezaevine girdiğinde işkence yapmışlardı. Bacaklarındaki kemikler kırılmıştı, ama o bir gün bile vazgeçmedi.”

Sanatçı Rêber Serhad ve Cemil Qocgîrî'nin seslendirdiği stranlardan sonra Hüseyin Çelebi'nin hayatına ve gerilla yaşamına dair sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından Kürtçe şiir ve kısa öykü dalında dereceye girenler açıklandı ve ödüller sahiplerini buldu.

Son olarak sanatçı Suna Alan sahnede yer alarak şarkılarını şuan direnişte olan bütün kadınlara ithaf ettiğini belirtti. Etkinlik, Türkçe şiir ve öykü dalında kazananların açıklanmasıyla sona erdi.

29'uncu Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü Etkinliğinin kazananları şöyle:

KÜRTÇE ŞİİR:

1. Îşev - Devrîm Arjîn Welat; Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

2. Arînên li her derê - Alattin Befre

3. Bilindiya ezmanê baweriyê - Mustafa Karaboğa

KÜRTÇE ÖYKÜ:

1. Bi navê Evinê - Delil Tekin

2. Tûrike Pire - Mesut Yurtsever; Bolu F Tipi Cezaevi

Ve Tûrike Zimanan - Hisên Çatikkaş

3. Bihna Miriyan - Roger Sozdar

ALMANCA ŞİİR:

1. “Der rote Schein am Horizont" - Agir

2. “Ein nefes Bild" - Rojbin Serhat

3. "Hast du gelernt zu lieben " - Naomie K.

ALMANCA ÖYKÜ:

1. “Metamorphosen" - Zozan Dilbirîn

2. “Die Fahrt meines Lebens" - Zozan Dilbirîn

3. “Kurzgeschichte" - Anonim

TÜRKÇE ŞİİR:

1. Ezidi bir kız çocuğu ve lal tanrılar - Kerem Çiftci

2. Korkulur Yağmurun Böylesinden - Alaz Derweş

3. İkilem İklimi - Nuriye

TÜRKÇE ÖYKÜ:

1. Lapis lazuli - Sibel Mustafaoğlu/ İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi

2. Cep Aynası - Eylem Kahraman/ Almanya

3. Cemilenin Rüyası - Nergiz Necla