GÖRÜNTÜLÜ

Amed’de gaspa karşı binlerce kişi yürüdü

Amed’te gaspa karşı binlerce kişi yürüdü. Yürüyüş sonrası yapılan açıklamada, Erdoğan-Bahçeli gaspına geçit verilmeyeceğinin altı çizildi.

İRADE GASPINA KARŞI DİRENİŞ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Colemêrg Belediyesi’ne irade gaspı Amed’te yürüyüş ile protesto ediliyor. DEM Parti ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde yapılan yürüyüşe DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve Çiğdem Kılıçgün Uçar katıldı. Bajara Nû (Yenişehir ) ilçesine bağlı Ofis semti AZC plaza önünde toplanan kitle, sık sık “Colemêrg ya me ye”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Yürüyüşe DEM Parti ve DBP il, ilçe örgütleri, DEM Partili Belediye eşbaşkanları, DEM Parti milletvekilleri, Tevgera Jinen Azad (TJA), Barış Anneleri, TUAY-DER, MEBYA-DER, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.  Yürüyüşe katılanlar, "Kayyuma defol" yazılı mor tişörtleri giydi.

Halk “Bijî berxwedana zindanan”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Colemêrg ya me ye, şaredarî ya me ye” , “Dem dema me ye, şaredarî ya me ye”, “Kayyum darbe ye, em kayyum naxwazin/ Kayyum darbedir, kayyumları istemiyoruz” sloganları attı.

HALK BARİKATLARI AŞTI

Ablukaya alınan halk, zılgıt, alkış ve “Lê Amedê” şarkısıyla polisin engelini protesto etti. Yürüyüşe geçenlerin önünün polisler tarafından kapatılması üzerine halk “Sokaklar bizim, saraylar sizin”, “Halka değil, gaspçılara barikat”, “Gaspçılar defolun, Kürt halkı burada”, “Berxwedan jiyane”, “Gaspçı kayyum, Kurdistan’dan defol”, “Bijî berxwedane gelê Kurd”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla engellemeyi protesto etti.

Polis barikatlarını aşan halk, slogan ve alkışlarla belediyeye yürüdü. Yapılan yürüyüş boyunca “Berxwedan jiyane” , “Gaspçı kayyum, Kurdistan’dan defol”, “Bijî berxwedane gelê Kurd”, “ Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Zılgıtlarla belediye binası önüne gelen halk, burada şarkılar söyleyerek halay çekti.

HIRSIZLIK, DARBE, TALAN

Ardından yapılan açıklamada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, dün Colemêrg’den geldiklerini ve orada direnenlerin selamını getirdiklerini söyledi. Uçar, “Bugün yürürken ‘Amed ayakta Colemêrg’in yanında’ dedi gerçekten de öyleydi. Amed 2016 yılından beri kayyumlara karşı ayakta olup en büyük cevabı verdi. Colemêrg’de atanan kayyumun devamı gelmeyecek. Kayyum demek ne demek? Hırsızlık, darbe, talan ve yolsuzluk demek… Bu politikalarını Kurdistan’da yeniden yapmalarına izin vermeyeceğiz ve hep birlikte mücadele edeceğiz. İktidarın 31 Mart’tan beri yeni yol arayışları var. Biz buradan Amed’den iktidara şunu diyoruz; 31 Mart seçimlerden almanız gereken mesajı almadınız. Yüz yıllık tarihte Kürtleri karşısına alan iktidarlar oldu ama hiçbiri devam edemedi Kürtlerin karşısında. Kürtlerin karşısında olan herkes kaybetti” dedi.

‘AKP’YE EN GÜÇLÜ CEVABI VERECEĞİZ’

Uçar, “Yürüyüş yapmamamız için bizi bir saat ablukada tuttular. Bizi ablukadan çıkarıp buraya kadar yürüten halkımızın inancı oldu. Belediyeler bizimdir diyoruz ve vermeyeceğiz” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İYİ Parti eski Genel Başkanı Meral Akşener ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştüğüne dikkat çeken Uçar, “Esasen Kürtlerle oturmalı, ne Akşener ne Bahçeli tek yol demokrasi oda Kürt meselesinde mevcuttur. Kayyum demek, AKP’nin bitmesi demek... Bitmek istiyorsa saygı duyup direnişimizi daha da büyüteceğiz. Ayın üçünden beri Colemêrg’de ciddi bir abluka var. Herkes bilsin ki kayyum politikalarına, tecrit politikalarına, haksızlığa asla boyun eğmeyen bir halkımız var. Buradayız bütün belediyelerimizin önünde bize ait olanı korumaya devam edeceğiz. Ayın 13’ünde saat 15’de kayyuma karşı ses çıkaran bütün halkımızla birlikte Colemêrg olacağız. AKP’ye en güçlü cevabı vereceğiz. Bu daha başlangıç en güçlü sözümüz ve eylemlerimizle olmamız gereken yerde olmaya devam edeceğiz” dedi.

ERDOĞAN-BAHÇELİ KAYYIMINIZA GEÇİT VERMEYECEĞİZ

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Amed halkının direnişini selamladı. “Her Biji Amed” diyen Bayındır, “Colemêrg halkımıza söz verdik, dedik ki baş eğmeyeceğiz, geri adım atmayacağız, canımızda bir damla kan kalana kadar irademize ve halkımızın iradesine sahip çıkacağız. Kayyum Kürt halkının iradesinin gaspıtır, bir kez değil iki kez değil her seferinde Kürt halkı büyük bir cevap verdi. Erdoğan 31 Mart seçimlerinde 20 milyon oy kaybetti, ama ders almadı. Yine kirli kayyum politikasıyla rejimini sürdürmek istiyor. Erdoğan, Bahçeli kayyumlarına geçit vermeyeceğiz. Erdoğan ve Bahçeli dışında kimse, hiçbir parti, kayyum politikasına destek vermiyor. Dünyanın hepsi kabul etmediğini söylüyor, bu bir tek Erdoğan ve Bahçeli’nin derdidir. Ama bilsin ki bu siyaset ona derman olamayacak. Türk ve Kürt halkı bu kirli politikaya izin vermeyecek. Bu bizim doğal, demokrasi ve hukuki hakkımızdır. Direndik direnmeye devam direneceğiz. 1996 yılında yine iktidar devlet mafya ve çetelerle yönetildi.  Kurdistan ve Türkiye karanlığa karşı eylemler yapıldı. Bugün o gündür kayyuma karşı tüm Kurdistan ve Türkiye de karanlığa, karşı direniş günüdür. İrademize sahip çıkma günüdür. Bizi öldürseniz de, asla hakkımızı bırakmayacağız. Amed’den memleketinden tüm Kurdistan’a aydınlık eylemlere, özgürlük eylemlerine başlayacağız yediden yetmişe direneceğiz, onlar yenilecek. Politikalara karşı bugün Amed on binlerce kişi iradesine sahip çıktı bu tüm Kurdistan’a yayılacak. Başarı bizimdir, halkımızındır. Mutlaka kazanacağız” şeklinde konuştu.

DİRENECEĞİZ, KAZANACAĞIZ

Son olarak konuşan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, “Bize ait olanları elimizden alanlara izin vermeyeceğiz. Umudumuzu yeniden çalmalarına izin vermeyeceğiz, tek yumruk olup belediyelerimizi geri vermeyeceğiz. Amed umut olacak tıpkı bugün olduğu gibi direneceğiz ve kazanacağız. Kayyum rejimini yıkıp geçeceğiz” diye belirtti.

Binler belediye önünde halaya durdu. Amed Büyükşehir Belediyesi önündeki nöbet direniş şarkılarıyla devam ediyor.