Efrîn’de dört kişi daha kaçırıldı

İşgalci Türk devleti seçimlerin ardından işgal altındaki bölgelerde savaş suçlarına yeniden hız verdi. Efrîn’de dört kişi daha kaçırıldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Türk devletinin işgal ettiği bölgelerde kurduğu paramiliter suç aygıtı Askeri Polis, Efrîn’in Cindirêsê’ye bağlı Keferdela Jêrîn köyünde biri kadın 4 yurttaşı kaçırarak bilinmeyen bir yere götürdü.

Kaçırılan kişilerin isimleri şöyle: Elîf Hec Resûl, Newal Hec Henan (25), Mehmûd Ebdurehman Dawûd (41) ve Ebdullah Hec Henan (45).

İşgalcilerin, alıkoydukları kişilerin serbest bırakılması karşılığında ailelerinden fidye istediği öğrenildi.

6 Haziran günü de Cindirêsê ilçesine bağlı Hecîler köyünde yaşayan Amir Muslim Silêman (34) adlı bir yurttaş kaçırılmıştı.

MAYIS’TA EN AZ 53 KİŞİ KAÇIRILDI

2018’de Efrîn’i işgal eden Türk devleti, bölgede bir terör rejimi oluştururken, yağma suçlarının yanısıra insan kaçırma, hırsızlık, tecavüz, işkence ve infaz gibi yoğun suçlar işliyor. Bu suçlara her gün bu suçlara yenileri ekleniyor.

Efrînli insan hakları örgütlerinin verilerine göre 2018’den bu yana 800’ü aşkın sivil katledilirken, 7500’den fazlası kaçırıldı. Bunlardan bir kısmı fidye karşılığında serbest bırakılırken, birçoğunun akıbeti halen bilinmiyor.

Efrin-Suriye İnsan Hakları Örgütü, Türk devletinin mayıs ayında Efrîn bölgesinde bir çocuğu katlettiğini, 4’ü kadın en az 53 kişiyi kaçırdığını bildirdi.