İsviçre seçmenine çağrı: Bir oy bir diktatör devirir

İsviçre’de belirlenen seçmen sayısına oranla oy kullanan seçmen sayısı oldukça düşük. Yeşil Sol Parti Seçim Koordinasyonu Üyesi Nejdet Atalay, “Kullanılmayan her oy Erdoğan rejiminin devamı yönünde yapılan bir tercihtir” diyerek, herkesi sandığa çağırdı.

Türkiye ve Bakurê Kurdistan’da 14 Mayıs’ta gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kalırken yurt dışında oy verme işlemleri devam ediyor. Seçimlerin sakin geçtiği yerlerin başında İsviçre geliyor. 29 Nisan Cumartesi günü başlayan oy verme işlemi beşinci günü geride bıraktı. Bugüne kadar seçmenlerin katılımı sınırlı olurken son günlerde katılımın yoğun olması bekleniyor.

İsviçre’de Yeşil Sol Parti her yönüyle en görünür parti durumunda. Hafta sonu 26, hafta içi 20 sandığın kurulduğu İsviçre’de Yeşil Sol Parti, iki vardiya halinde sandık görevlilerini değiştiriyor.

İsviçre’de Yeşil Sol Parti seçim çalışmalarını yürüten siyasetçi ve gönüllüler, oy verme işleminin 4’üncü gününde atmosferi değerlendirdi.

‘BU SEÇİMDE DE BİRİNCİ PARTİ OLMA İDDİAMIZ VAR’

İsviçre’de sandık başına giden seçmen oranının Avrupa’nın diğer ülkelerine göre daha yüksek olduğunu belirten Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kurucu Başkanı ve Yeşil Sol Parti Avrupa Koordinasyon Üyesi Tuncay Yılmaz, şunları söyledi: “Avrupa’da seçimlerin başlamasının 6. günü, İsviçre’de ise 4. günündeyiz. Bütün Avrupa’da oldukça heyecanlı bir katılım var. Yurt dışı seçmenlerinin 700 bini ilk dört günde oy kullandı. İsviçre, Avrupa ortalamasından biraz daha yukarıda. İsviçre’de Zürih, Bern ve Cenevre olmak üzere 3 noktada kullanılıyor. İsviçre, bir önceki seçimde HDP’nin birinci parti çıktığı bir yer. Bu iddiasını bu seçimde de sürdürüyor. Ancak şunu belirtmek gerekiyor; bütün partiler bu seçime daha organizeli giriyorlar. İlk sonuçlara bakınca seçime ilgiyi de görebiliyoruz.”

SADECE OY VERMEK YETMEZ

Bu ceberut sistemden kurtulmak için sadece oy vermenin yetmeyeceğini ifade eden Tuncay Yılmaz, “Somut olarak şu çağrıyı yapmak istiyorum; oy kullansın ya da kullanmasın, herkes bu iki gün içinde oturup iş arkadaşını, okul arkadaşını, dostunu arasın. Onları oy vermeye davet etme, sandığa götürme çabası içinde olmalıdır” dedi.

ANLI: BU DİKTATÖRÜN SONUNU GETİREBİLİRİZ

Yeşil Sol Parti Avrupa Koordinasyonu Üyesi Amed eski Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı ise, bu seçimleri, yaşatılan acıların bir intikamı olarak ele alınması gerektiğine vurgu yaparak, “Halkımız bir seçimde daha iradesi için sandık başına gidiyor. 30 yıldan beri  halkımız her seçimde iradesini güçlendirdi. Son 5-6 yıldır halkımız çok acılar çekti, çok bedeller ödedi. Gün intikam alma günüdür. Sandıkta sadece oyunu kullanmayacak, o sandıkta katledilen, öldürülen, sürgüne gönderilenlerin intikamı da alınacak. Halkımızın eline bir fırsat geçmiştir.

Başta Avrupa’daki halkımıza çağrı yapıyoruz. Oy verme işlemi devam ediyor. Kurdistan ve Türkiye’de mücadeleyi sürdüren halkımızın sesine ses olmalıyız. Halklar el ele verirlerse bu diktatörün sonunu getirebiliriz. Özgürlüğümüz için, onurumuz için, geleceğimiz için yeni bir başlangıç yapabiliriz. Bunun için de halkımızdan rica ediyoruz. Zor bir şey istemiyoruz; yarım saatinizi ayırın, gidin oyunuzu kullanın. Bir oyunuzu kendinize verin, bir oyunuzu da Türkiye’deki değişime verin. Umudumuz var, mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

SANDIK BAŞINA!

39 yıl Avusturya'da yaşayan ve bir dönem burada Türk-İslam Birliği başkanlığını yürüten Ömer Kızıler, 14 senedir Bern'de yaşıyor. İç Anadolu Kürtlerinden olan Kızıler, Konya’nın Kulu ilçesi Tuzyaka köyünden. Kızıler, 14 Mayıs seçimlerinde oyunu değişimden yana kullandığını belirterek, “Neden mi oyumu Yeşil Sol Parti’den yana kullandım. Haksızlığa karşı olduğum için, Kürt olduğum için” ifadelerini kullandı.

‘BİR OY BİLE ÇOK KIYMETLİ’

Rabia Baldemir de, Yeşil Sol Parti gönüllüsü olarak Bern'de sandık başında bekleyenlerden. Hafta sonu sandık başında seçmen yoğunluğu yaşandığını söyleyen Baldemir, “Bugün, bu yoğunluk yerini sakinliğe bıraktı. Kullanacağınız tek bir oy çok şeyi değiştirebilir. Kadınlar, gençler, işçiler, emekçiler; geleceğimize yön vermek, değiştirmek ve dönüştürmek için sizlere ihtiyacımız var. Bu anlamıyla bir oy bizler için çok değerlidir, çok kıymetlidir. Çıkın, çıkın gelin oylarınızı kullanın ki herkes için iyi bir yaşam mümkün olsun” dedi.

SADECE 5 GÜNÜMÜZ KALDI

Yeşil Sol Parti İsviçre Koordinasyonu Üyesi Nejdet Atalay da seçimlere katılımın önemini şöyle ifade etti: “Hiçbir yurttaşımız oy kullanma işlemini son güne bırakmamalıdır. Geriye sadece 5 günümüz kaldı. Şu ana kadar belirlenen seçmen sayısı ile oy kullanan seçmen oranı oldukça düşük seyrediyor. Bu seçim herkes için, her birimiz için kader tayin edici niteliktedir. Bu bakımdan herkesin ahlaki, vicdani ve hukuki sorumluluğu ele alarak seçimin önemine binaen sandık başına gelerek oyunu kullanmasını istiyoruz. Bir kez daha tekrar etmekte fayda görüyorum. Birincisi; kullanılmayan her oy Erdoğan rejiminin devamı yönünde yapılan bir tercihtir. İkincisi; Kılıçdaroğlu’nu seçtiremezsek büyük bir çoğunlukla meclise girsek dahi yine Erdoğan'ın bizi terörize etmesi ve bütün yoldaşlarımızı, parlamenterlerimizi zindanlara tıkma olasılığını artıracaktır. Bu bakımdan gelip oyumuzu kullanmalı; bir oyu Kılıçdaroğlu’na bir oyu da Yeşil Sol Parti'ye vermeliyiz. Tüm yurttaşlarımızı bu ahlaki ve vicdani sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

 

YANLIŞ OY KULLANMAYIN

Bern Türk Elçiliği’nde sandık görevlisi olan Şevket Bakan, seçim sürecinde oy kullanırken çoğu seçmenin yanlış oy kullandığına dikkat çekerken, “Bizler burada ayrıca seçmenlere nasıl oy kullanacaklarına yönelik yardımda bulunuyoruz. Herkes oyunu doğru kullanmalı. Bir oy bir diktatör devirir” diye konuştu.