Buldan: Evde oturma zamanı değil, faşizme kaybettirme zamanı

Îdir mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Gün küsme, evde oturma zamanı değil, faşizme kaybettirme zamanı. Yeşil Sol'u kimse durduramaz" dedi.

Yeşil Sol Parti, Îdir’de on binlerin katılımıyla miting düzenledi. Belediye meydanında düzenlenen mitinge, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan katıldı. Sabah saatlerinde üç arama noktasından geçen halk Yeşil Sol Parti flamalarıyla alandaki yerini aldı. Kadın ve gençlerin yoğun katılım gösterdiği mitinge gelenler çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Parolasını 2-0 olarak belirleyen Îdirlilerin bu mesajı mitingdeki kalabalığa da yansıdı. Saygı duruşunun ardından kentin milletvekili adayları ve Yeşil Sol Parti sözcüleri halkı selamladı. Yüzlerce genç “Iğdır ovası, Apocular yuvası” sloganı attı. 

Ardından konuşan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Neslihan Şedal, “Kadınların öncülüğünde bu kirli düzen değişecek. Kadınlar üzerinden hayata geçirdikleri kirli politikalarını kınıyoruz. Özel savaş politikaları sonucu yüzlerce kadın katledildi. Taybet Ana, İpek Er, Gülistan Doku gibi yüzlerce kadın katledildi. Yine bu kirli sisteme karşı mücadele eden Sara, Nagihan Akarsel, Hevrin Xelef, Jina Emînî ve Evin Goyî bu politikalar sonucu katledildi. Kürt kadınları için bu seçim sıradan bir seçim değil. Bu bizim için hesap sorma zamanıdır. Biz, ekolojik yıkım, katliam, özel savaş ve İmralı tecridinin hesabını soracağız. Biz, ‘Jin, jiyan, azadî’ felsefesiyle sandıklara giderek, özgür ve demokratik bir yaşamı inşa edeceğiz” diye konuştu.

Ardından konuşan Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Aysel Aras, “Bizler kadınlar öncülüğünde yeni bir yaşamı kurmaya geliyoruz. Kadınların siyasi katılımı, ekonomik ve diğer birçok noktada eşit olmaları gerekiyor. Kadın hakları herkesin sorumluluğudur. Mevcut hükümet kadınların tüm kazanımlarını ellerinden almıştır. Güçlü kadın güçlü toplum demektir. Biz kadınlara yaşatılan her şeyin hesabını soracağız ve kadınlarla değiştireceğiz” dedi.

Yeşil Sol Parti’nin diğer adayı Yılmaz Hun ise şunları söyledi: “Biz, 7 Haziran’da da aynı halayı çektik, 14 Mayıs’ta da aynı halayı çekeceğiz. Şimdi o ruhla umudumuzu diri tutarak buradan 2 milletvekili, Türkiye’den 100 milletvekili çıkarırız. 7 Haziran’da yarıda bıraktığımızı bu seçimde elde edeceğiz.”

'TARİHTEN SİLECEĞİZ'

Son olarak konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu hikaye Yeşil Sol Parti’nin ortak hikayesidir, Iğdır’ın hikayesidir. Bu hikaye, Ege’nin, Marmara’nın, Karadeniz’in, Serhad’ın, Botan’ın, Amed’in hikayesidir. Bu hikaye, Yeşil Sol ile başlamadı. Bu hikaye, yıllardır devam eden onurlu bir direnişin hikayesidir. Bu hikaye, Türklerin, Kürtlerin, Azerilerin, Terekemelerin, Ermenilerin, Süryanilerin, bu coğrafyada yaşayan inkar edilen, ezilenlerin hikayesidir. Hepimiz biriz, kardeşiz, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya devam edeceğiz. Bunun en güzel örneği Iğdır’dır, Kars’tır. Buna benzer kentlerdir. Bir arada yaşadık, yaşamaya devam edeceğiz. Kardeşçe, huzur içerisinde, refah içerisinde. Bir kez daha ifade ediyorum Türk’üyle, Kürt’üyle, Terekemesiyle, Azerisiyle; hiçbir güç bizlerin arasına nifak tohumları ekmeye kalkmasın. Bu barış ve kardeşlik duygusu asla bozulmayacak, hiç kimse de bunu bozamayacak” dedi.
Bu hikayenin içerisinde ortak yaşam, barış ve özgürlük olduğunu ifade eden Buldan, “Bu hikayenin içerisinde gençlerin gelecek umudu var, hayalleri var. Bu hikayenin içerisinde kadınların baskısız, sömürüsüz, emeğinin sömürülmediği, şiddete uğramadığı, katledilmediği ve saçının teliyle dünyayı titrettiği bir kadın mücadelesi var. İşte bizim hikayemiz bu. Peki onların hikayesi ne? AKP ve MHP’nin hikayesinde ne var? Onların hikayesinde açlık var, yoksulluk var, hırsızlık var. Onların hikayesinde sefalet var, onların hikayesinde nefret var, kin var, öfke var. Onların hikayesinde cezaevleri var, siyasetçilerin cezaevlerine tıkılması var. Onların hikayesinde belediyelerimize kayyım atamak var. Onların hikayesinde sadece kendi yandaşları 5’li çeteleri var, AKP’liler ve MHP’liler var. Onlar gibi düşünmüyorsan, onlardan yana tavır almıyorsan, onlara oy vermiyorsan o zaman sana nefes alma hakkını bile tanımıyorlar, yaşam hakkını tanımıyorlar. Her türlü zulmü, hukuksuzluğu, haksızlığı, şiddeti sana reva görüyorlar. Ama 14 Mayıs’ta artık onları göndereceğiz ve siyasi tarihten sileceğiz” diye konuştu.

EKONOMİK ÇÖKÜŞ

Ekonomik krizin insanları artık perişan ettiğini dile getiren Buldan, şöyle devam etti: “Bugün Iğdır halkının yaşadığı sefaleti, yoksulluğu onlar sarayın penceresinden göremezler. Sizlerin kaynamayan boş tencerelerinizi, okullara aç gönderdiğiniz çocuklarınızın yastıklara başlarını aç koyan çocuklarını Saray’ın pencerelerinden göremezler. Çünkü onlar kasalarını doldurmakla meşguller. Onlar yandaşlarını zengin etmekle meşguller. Onlar çetelerine ihale dağıtmakla meşguller. Bugün seçim meydanlarında yalanları, hakaretleri, parmak sallamaları ardı ardına geliyor. Bir gün gaz diyorlar, ertesi gün benzin diyorlar, en sonunda petrol dediler ve bütün bunların gaz olup uçtuğunu görmüyorlar. Onlar da 14 Mayıs tarihinde gaz olup uçacaklar. Ülkenin elbette kaynaklarının doğru yere aktarılmasıyla bu ülke kalkınabilir. Ancak onlar kendi Saraylarında zenginliklerini korumaya devam ediyorlar. Bu ülkenin asıl kaynağı Ankara’daki, Beştepe’deki Erdoğan’ın Saray’ıdır. Bunu herkes böyle bilsin bu kaynaklar sadece Erdoğan’a ve yandaşlarına aktarılıyor. Iğdır halkına esnafına çiftçisine üreticisine gencine işsizlerine aktarılmıyor. Onlar için varsa yoksa kendileri kendi koltukları ve iktidarlıklarıdır. Ama Iğdır halkı kararını vermiş ve 14 Mayıs tarihinde AKP’yi burada tabela partisi haline getirecekler. Onların hikayesi bitti, onların artık filmi bitti ve filmin sonuna geldik.”

'KİMSE BİZİ DURDURAMAZ'

AKP’nin meydanlarda kendi partilerini karalamak için elinden gelen her şeyi yaptığına dikkat çeken Buldan, “AKP yine yalanlara, iftiralara başladı her gün bizi karalayarak, parmak sallayarak, hakaret ederek seçim çalışması yürütüyorlar. Talimatı Allah’tan aldığını söyleyen bir Erdoğan var artık. Dini bile siyasete alet etmekten çekinmeyen bir AKP var. Kendisini peygamber zanneden bir Erdoğan var. Sadece bu değil elbette milletimizin halkımızın inancını sömüren, istismar eden bir AKP var. Bütün bunlara dur demenin zamanı elbette 14 Mayıs tarihidir. 14 Mayıs tarihinde onları geldikleri yere göndereceğiz. Gelirken Erdoğan parmağındaki yüzüğü göstererek ‘Tek servetim parmağımdaki yüzük’ demişti ancak şimdi yüzüklerin, zenginliklerin efendisi oldular. Tek yüzükle geldiği yere onları göndermenin zamanı geldi. Yeşil Sol Parti’nin rüzgarı artık her yerde, kimse bizi durduramaz” diye konuştu.

'GÜN EVDE OTURMA GÜNÜ DEĞİL'

Îdir halkının bir kez daha kendi iradesine sahip çıkacağını ifade eden Buldan, şöyle devam etti: “Halkımız adaylarımızı parlamentoya gönderecek ve oylarını asla ve asla paraya etmeyecek. Şimdi geçmiş dönemlerde makarna verenler, çay dağıtanlar, şeker verenler, kömür dağıtanlar bu dönem para dağıtmaya başlamış. Ama onlar bilsinler ki, Iğdır halkı iradesini kömüre de makarnaya da satmadı, paraya da satmayacak. Asla satmayacak. Bir sözüm de küsenlere, darılanlara ve evinde oturanlara. Bu parti, geçmişten beri herkese görev verdi. Bir dönem görev alanlar, başka bir dönem görev almayınca eğer küsüyorsa, daralıyorsa evinde oturuyorsa, o zaman bu mücadeleyi anlamamış demektir. Hiç kimsenin bu mücadeleye katkı sunmadan zarar vermesine asla izin vermeyiz. Onlar da bilsin ki, bu onurlu mücadelede olmak herkesi yüceltir. Çünkü bu parti herkese kıymet vermiş, herkesi onurlandırmış, herkese görev vermiştir. Bu dönem başka arkadaşımız görevlendirilmişse eğer, o zaman he bu iki arkadaşlarımızın yanında durmaktır. Gün küsme darılma ve evde oturma zamanı değildir zaman faşizme kaybettirme zamanıdır. Zaman birlik ve beraberlik içerisinde olma günüdür. Bunu başarırsak, biz Iğdır’da 2-0 yaparız. Bir kez daha söylüyorum. Iğdır’da demokrasi 2, faşizm 0 olacak.”

Buldan, son olarak şunları söyledi: “Sandığa gideceğiniz gün elinize pusulayı alın ve başka hiçbir partiyi görmeyin. Sadece Yeşil Sol’u görün. Yeşil Sol’un altına mührünüzü öyle bir vurun ki, 50 artı 1’i Recep Tayyip Erdoğan rüyasında görsün. Bir oy Yeşil Sol’a bir oy Kılıçdaroğlu'na diyoruz. Niye? Çünkü artık faşizmin gitmesini, baskıların durmasını istiyoruz. Bu ülkeye barışın, huzurun, refahın, sevginin, adaletin gelmesini istiyoruz. Bu ülkede artık sevgiden, huzurdan bahsedilmiyor. İnsanlar evlerinde huzurla oturmuyor. Karanlık günlerin hayalini kuranlar şunu bilsinler ki, Yeşil Sol bu ülkenin teminatıdır, Yeşil Sol adaletin barışın, huzurun teminatıdır. Onların yaptıkları bütün hukuksuzlukları kendileriyle birlikte göndereceğiz. Kayyımlarını da göndereceğiz, hukuksuzluklarını da göndereceğiz. Onların bize uygulamış oldukları bütün zulümleri onlarla birlikte sandığın dibine göndereceğiz.”

Buldan’ın konuşmasının ardından miting, Cevdet Bağca’nın konseriyle son buldu.