Avrupa’nın bazı bölgelerinde rekor sıcaklık

Cumartesi, Almanya'da şimdiye kadar yılın en sıcak günüydü. Fransa'daki hava durumu servisi "olağanüstü bir durumdan" bahsediyor; İspanya ise 1950'den bu yana en kötü Haziran sıcak dalgasını yaşıyor.

Cumartesi, Almanya'da şimdiye kadar yılın en sıcak günüydü. Fransa'daki hava durumu servisi "olağanüstü bir durumdan" bahsediyor; İspanya ise 1950'den bu yana en kötü Haziran sıcak dalgasını yaşıyor.

Yüksek sıcaklıklar, Cumartesi günü Almanya'nın büyük bölümünde birçok insanı terletti ve onları açık havuza sürükledi. 37.1 dereceye ulaşan sıcaklıkla 18 Haziran, şimdiye kadar yılın en sıcak günü oldu. 

Alman Hava Servisi'ne (DWD) göre, öğleden sonra geç saatlerde Yukarı Ren (Baden-Württemberg) ve Bad Kreuznach'ta ( Rhineland-Pfalz ) Waghäusel-Kirrlach istasyonlarında 37 dereceden fazla ölçüm yapıldı.

Cumartesi akşamından alınan DWD bilgisine göre, 36.8 derece ile Erlangen-Höchstadt bölgesinde (Bavyera) Möhrendorf-Kleinseebach, ardından 36.6 derece ile Trier-Zewen (Rhineland-Pfalz) ve Aschaffenburg bölgesinde Kahl am Main vardı. 36.5 derece ile Bavyera -Hessen sınırı.

Pazar günü Doğu Almanya'da Cumartesi gününden daha sıcak olabilir. Bir DWD meteoroloğu, Jena veya Cottbus civarında 38 dereceye kadar sıcak olabileceğini söyledi.

ALMANYA’DA ORMAN YANGINI RİSKİ YÜKSEK

Ancak Almanya sıcaklık rekoru tüm bu değerlerden hala çok uzakta: DWD'ye göre 25 Temmuz 2019'da Duisburg ve Tönisvorst'taki (Krefeld yakınlarındaki) istasyonlarda 41,2 santigrat derece ölçüldü. Lingen'de aynı gün ölçülen 42,6 derecelik sıcaklık rekoru daha sonra iptal edildi. Cumartesi gününe ait değerler de Haziran ayı için rekor değerler değil: Haziran 2019 sonunda çeşitli yerlerde 39 derece civarında değerler ölçüldü.

Kuraklık nedeniyle, Almanya'nın birçok yerinde hala yüksek bir orman yangını riski var. Ancak, Brandenburg kasabası Treuenbrietzen yakınlarındaki (Potsdam ve Lutherstadt Wittenberg arasında) Frohnsdorf yakınlarındaki orman yangını ile ilgili durum istikrarlı kabul edildi. Brandenburg eyaleti orman yangını koruma görevlisi Raimund Engel, yangın sahasının sınırlandırılabildiğini söyledi. Cuma günü yaklaşık 60 hektarlık bir alanda orman yangını çıktı. Bir federal polis helikopteri, akşama kadar bölgeye yangın söndürme suyu boşaltacaktı. Bölgedeki tehlikeli patlayıcı mühimmat nedeniyle birkaç ilçeden itfaiyecilerin çalışması daha da zorlaşıyor.

YAŞLILARA DİKKAT

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, yaşlılara dikkat edilmesi konusunda uyardı. SPD politikacısı sanal medyada şunları yazdı: "Lütfen bugün özellikle yaşlı insanların yeterince su içtiğinden emin olun. Genellikle az susamış hissederler. Isı ve az sıvı, yaşlı insanlar için ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bugün bizden isteniyor. Yaşlılara ve engellilere dikkat edin."

Güneyde hava güneşli ve sıcakken, kuzeyde hava açık ve bulutlu. Hava, birçok kişiyi kıyılara çekti. Demiryolu, Baltık Denizi'ne giden trenlerin dolu olduğunu bildirdi. Bir sözcü, dokuz euroluk biletin popüler olduğunu ve turistik bölgelerdeki bölgesel trenlerin özellikle yoğun olduğunu söyledi. Hiddensee hava stüdyosundan meteorolog Stefan Kreibohm'un dediğine göre, Mecklenburg-Batı Pomeranya'da 22 ila 25 derece arasında çok tolere edilebilirdi.

İSPANYA’DA 44 DERECEDEN FAZLA

İspanya , yerel sıcaklıkların 44 dereceyi aştığı 1950'den bu yana en kötü Haziran sıcak hava dalgasını yaşıyor . Bu sıcak dönemin rekoru, geçen Cuma günü Andújar, Endülüs'te 44.2 ila 44.3 derece ile kaydedildi. Aemet meteoroloji servisine göre, özellikle Cumartesi günü ülkenin kuzey-doğu ve kuzeyinde Katalonya, Navarre ve Bask Bölgesi ile güneyde Endülüs bölgelerinde sıcak olacak.

FRANSA’DA 43 DERECEYE ÇIKMASI BEKLENİYOR

Fransa'da Cumartesi günü en yüksek sıcaklıkların 43 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Meteoroloji servisi Météo France, mutlak ısı kayıtlarının kırılacağının varsayılabileceğini söyledi. "Bu gerçekten istisnai bir durum" dedi.

Pazar günü kuvvetli yerel gök gürültülü sağanak yağışlar ve şiddetli hava mümkün.

Yunanistan'da durum farklı: Burada, birçok yerde insanlar hala şemsiyelerini yanlarında bulundurmak zorunda, kuzeyde ve batıda da hafta sonları yağmur ve bazen gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. 

Almanya'da Pazar günü hava durumunu da ısı belirleyecek. Tahminlere göre öğleden sonra, özellikle orta kısımlarda, güneybatı Alman dağlarında ve Alplerde bulutlar artacak. Yerel gök gürültülü fırtınalar ve şiddetli hava mümkündür.

Yazın astronomik (aynı zamanda takvim) başlangıcı 21 Haziran Salı günüdür. Daha sonra güneş, dünyanın en kuzey noktasına ulaşır ve öğle saatlerinde yılın en yüksek noktasına ulaşır. Tahminlere göre, yazın bu ilk gününde özellikle güney ve güneybatıda kümülüs bulutları ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Kuzey yarısında hava 22 ila 28 derece arasında, kıyılarda ise biraz daha serin olacak. Güneyde 27 ila 33 derece ile daha da sıcak olacak.